Aktualności

Kilkukrotnie wchodził w podesłane linki i wpisywał kody, w rezultacie oszuści wyczyścili mu konto

Data publikacji 14.01.2022

Ponad 13 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, który chciał przez Internet sprzedać opony z felgami. Mężczyzna uwierzył fałszywemu kupującemu i kilkukrotnie wchodził w podesłane mu przez nieznajomego linki i podawał wygenerowane kody. Po raz kolejny przypominamy - aby uchronić się przed stratą pieniędzy nigdy nie logujmy się na swoje konta z linków podesłanych nam przez nieznajomych i nie podawajmy żadnych danych! Korzystajmy tylko z oficjalnych stron banków, firm lub instytucji!

Do biłgorajskich policjantów zgłosił się 40-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, który padł ofiarą oszustów. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że na jednym z popularnych portali wystawił do sprzedaży opony samochodowe z felgami. Szybko skontaktowała się z nim osoba zainteresowana kupnem, która zaproponowała sfinalizowanie transakcji za pośrednictwem firmy kurierskiej i poprosiła o podanie numeru konta. Po wysłaniu numeru konta, mężczyzna otrzymał informację, że kupujący zapłaci za pośrednictwem firmy kurierskiej. Następnie otrzymał link po wejściu w który zobaczył skan „potwierdzenia wpłaty”. Chwilę później otrzymał kolejny link, który przekierował go na stronę bankowości elektronicznej, 40-latek zalogował się i wpisał wygenerowany kod BLIK oraz zatwierdził transakcję. Mężczyzna jeszcze dwukrotnie otrzymywał linki i wpisywał wygenerowane kody. Po jakimś czasie chciał sprawdzić czy otrzymał pieniądze i wszedł na swoje konto, gdzie okazało się, że nie otrzymał przelewu. Następnego dnia odebrał informację z banku, że z jego konta zostały wyprowadzone środki, część z nich została wypłacona z użyciem kodu BLIK, a reszta została przelana na inne konta. W efekcie 40-latek stracił ponad 13 tysięcy złotych.

Apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, aby nie wierzyć we wszystko co widzimy na ekranie swojego komputera lub telefonu, bowiem przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Aby uchronić się przed stratą pieniędzy nigdy nie logujmy się na swoje konta z linków podesłanych nam przez nieznajomych i nie podawajmy żadnych danych! Korzystajmy tylko z oficjalnych stron baków lub firm. Nie spieszmy się, dokładnie wszystko czytajmy i sprawdzajmy!

młodszy aspirant Joanna Klimek

 

Powrót na górę strony