Aktualności

Przez oszustów stracili pieniądze

Data publikacji 14.01.2022

Blisko 10 tysięcy złotych stracił 68 -letni mieszkaniec gminy Spiczyn, który chcąc zainwestować w akcje firmy padł ofiarą oszustów. Rzekomemu przedstawicielowi firmy brokerskiej podczas rozmowy telefonicznej podał dane swojej karty płatniczej. Z kolei 42- letnia mieszkanka gminy Cyców sprzedając fotelik samochodowy kliknęła w otrzymany za pośrednictwem maila link. W rezultacie zamiast zarobić, straciła z konta blisko 5 tysięcy złotych. Apelujemy o czujność i rozwagę.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej jednostki zgłosiło się dwoje mieszkańców powiatu, którzy poinformowali, że padli ofiarą oszustów.

Z relacji 68- letniego mieszkańca gminy Spiczyn wynikało, że przeglądając internet zauważył reklamę dotyczącą korzystnej inwestycji w akcje pewnej firmy. Skuszony ofertą wypełnił znajdujący się tam formularz wpisując swoje dane osobowe, numer telefonu oraz adres email. Po kilku godzinach zadzwonił do niego mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy brokerskiej.

Poinformował 68- latka o konieczności wykonania przelewu na konto inwestycyjne. Mężczyzna za pośrednictwem blika wykonał przelew na kwotę ponad 900 złotych. Po zakończonej rozmowie skontaktował się z nim kolejny ,,broker” proponując pomnożenie zysków. Skuszony obietnicą szybkiego zarobku podał oszustowi numer i kod CVV karty bankomatowej. Jak się potem okazało, z jego konta zostały wypłacone pieniądze w kwocie ponad 8 tysięcy złotych. Łącznie mężczyzna stracił blisko 10 000 złotych.

Z kolei 42- letnia mieszkanka gminy Cyców wystawiła w internecie do sprzedaży fotelik samochodowy. Wyceniła go na kwotę 150 złotych. Za pośrednictwem maila otrzymała wiadomość, że oferowany prze nią fotelik został sprzedany. Do tej informacji dołączony był link w który kobieta weszła. Następnie została przekierowana na stronę swojego banku. Kiedy nie mogła się zalogować ponownie zainstalowała na telefon aplikację do konta bankowego. Wówczas okazało się, że z jej konta zniknęło blisko 500 złotych.

Apelujemy o ostrożność i rozsądek podczas wykonywanych transakcji online. Nie klikajmy w nieznane linki. Tym bardziej powinniśmy być czujni jeśli przekierowują nas one do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania. Nikomu nie udostępniajmy loginów, haseł do kont i kart. Chrońmy nasze dane!

starszy aspirant Magdalena Krasna

 

Powrót na górę strony