Areszt za znęcanie
Na okres trzech miesięcy trafił do aresztu 68 – letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Wyzywał , krytykował, poniżał, uderzył pięścią w twarz. W sylwestrową noc wziął do ręki siekierę i groził żonie pozbawieniem życia. Przestępstwo, którego się dopuścił zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie – reaguj. Nasza interwencja może uratować czyjeś zdrowie lub życie! Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”.
Policjanci z łęczyńskiej komendy w sylwestrową noc zostali wezwani na interwencję domową w jednym z mieszkań na terenie powiatu. Na miejscu okazało się, że 68 – letni mężczyzna wszczął awanturę podczas której wyzywał soją żonę. Ponadto z relacji zgłaszającej wynikało, że wziął do ręki siekierę i groził jej pozbawieniem życia. Mundurowi zatrzymali agresora i przewieźli do policyjnej celi. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Pokrzywdzona zdecydował się opowiedzieć wszystko policjantom i złożyła zeznania. Okazało się, że mąż przez kilka miesięcy znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Zarówno trzeźwy jaki będąc pod wpływem alkoholu wyzywał, krytykował, poniżał, uderzył pięścią w twarz. Kobieta była zastraszona.
Zebrane przez śledczych materiały pozwoliły na przedstawienie 68 - latkowi zarzutu znęcania się. Wczoraj sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie – reaguj. Nasza interwencja może uratować czyjeś zdrowie lub życie! Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.
Przypominamy, że od 30 listopada ubiegłego roku obowiązują przepisy ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
starszy aspirant Magdalena Krasna