Aktualności

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

Data publikacji 20.12.2021

Na moście granicznym w Zosinie harcerze, przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, służb mundurowych, szkół, instytucji i stowarzyszeń uczestniczyli w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju, dla obywateli Ukrainy. Płomień ten jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

W przekazaniu światełka uczestniczyli między innymi harcerze, skauci ukraińscy, władze samorządowe z Włodzimierza Wołyńskiego oraz ze strony polskiej, przedstawiciele służb mundurowych, takich jak Policja, Służba Celna, Straż Graniczna,Służba Więzienna,Straż Pożarna, a także osoby duchowne oraz wielu innych gości.

Na tym symbolicznym moście już od wielu lat uroczyście przekazywane jest Betlejemskie Światełko Pokoju. Wszyscy zebrani, z obu stron granicy przekazują sobie ciepłe świąteczne życzenia, tworząc wspaniałą atmosferę przyjaźni i pojednania.

Historia akcji Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem wędruje przez kolejne kraje, aby symbolicznie nieść ciepło i pokój.

fot. Urząd Miasta w Hrubieszowie

aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak

Powrót na górę strony