Aktualności

Trwa kampania 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć

Data publikacji 01.12.2021

W tym roku przypada 30 rocznica światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) na całym świecie prowadzone są działania, aby wyeliminować wszelkie formy przemocy wobec kobiet. Tegoroczna kampania koncentruje się na kwestii „kobietobójstwa lub zabójstwa związanego z płcią kobiety”.

Kampania 16 Dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć rozpoczęta przez Centre for Women's Global Leadership w 1991 roku jest realizowana na całym świecie w celu wyeliminowania przemocy ze względu na płeć. Kampania jest organizowana pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). W tych dniach szczególnie istotne jest, aby podnosić świadomość społeczną w obszarze zapobiegania przemocy. W Polsce akcja znana jest również pod nazwą „Biała Wstążka”, która symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Noszenie białej wstążki oznacza, że osoba nie akceptuje przemocy ani nie jest na nią obojętna.

Głównym celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka. W 2021 roku przypada 30. rocznica Światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. W tym roku kampania koncentruje się na kwestii „kobietobójstwa lub zabójstwa związanego z płcią kobiety”.

Pamiętaj, jeżeli potrzebujesz pomocy zadzwoń pod numer alarmowy 112. Zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą to priorytet. Przypominamy, że w ubiegłym roku policjantom przyznano nowe uprawnienia, na podstawie których wobec sprawców przemocy w rodzinie, policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia lub zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego  bezpośredniego otoczenia. Celem takiego działania jest szybkie odseparowanie osoby stosującej przemoc od osoby dotkniętej przemocą zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony