Aktualności

Odpowie za znęcanie nad zwierzętami

Data publikacji 30.11.2021

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi właścicielowi posesji na której policjanci znaleźli dwa padłe psy a pozostałe dwa znajdowały się w stanie wycieńczenia. Zwierzętami zaopiekowała się Gmina. Właściciel odpowie za zaniedbanie przed sądem.

W ubiegły piątek policjanci z Posterunku Policji w Ostrowie Lubelskim zostali poinformowani przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, że na terenie jednej z posesji w tej gminie znajdują się psy, których stan wskazuje na duże zaniedbanie ze strony ich właściciela.

Zgodnie ze zgłoszeniem pod wskazany adres pojechali policjanci wraz z lekarzem weterynarii oraz pracownikiem Urzędu Gminy. Na miejscu nie zastano właściciela. Na podwórku znajdowały się dwa psy, których wygląd zewnętrzny wskazywał na duże zaniedbania. Podczas dalszych czynności na posesji policjanci znaleźli truchła dwóch innych psów. Zostały one zabezpieczone, a na miejscu przeprowadzono czynności procesowe. Dwa żywe zwierzęta trafiły pod opiekę gminy.

Na terenie domu i podwórka służby nie zastały nikogo.  Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że właściciel przebywa za granicą, a zwierzętami miał się opiekować jego syn.  Z powyższych ustaleń sporządzona została dokumentacja procesowa w kierunku art. 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt, który mówi, o tym, że kto zabija, uśmierca lub znęca się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie prowadzone jest w Posterunku Policji w Ostrowie Lubelskim.

starszy sierżant Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony