Aktualności

Pamiętajmy o odblaskach!

Data publikacji 03.11.2021

Za oknem jesienna aura, a co za tym idzie również krótsze dni. Wcześniej zapadający zmrok wpływa na naszą widoczność na drodze, dlatego zadbajmy o to, by odblaski na stałe zagościły w garderobie naszej i naszych dzieci!

Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Nieoświetlone drogi, brak chodników zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez pieszych lub rowerzystów to częste przyczyny zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Pieszy ubrany w ciemny strój poruszający się po zmroku jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast odblask sprawia, że nawet przy złej pogodzie, jesteśmy widoczni z odległości około 130 - 150 metrów. Kierowca ma wówczas czas, by zareagować na naszą obecność. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków zarówno z tyłu jak i z przodu. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.

Przypominany również, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do korzystania z odblasków zawsze, gdy zrobi się szaro i pochmurno, nie tylko tam gdzie wymaga tego prawo. Bądźmy bezpieczni!

młodszy aspirant Joanna Klimek

Powrót na górę strony