„Odblaski ratują życie” - policjanci apelowali do pieszych
Działania profilaktyczno-edukacyjne „Odblaski ratują życie” przeprowadzili w ostatnich dniach policjanci z drogówki. O tym jak ważne jest noszenie takich elementów dla poprawy bezpieczeństwa rozmawiali z mieszkańcami powiatu łęczyńskiego i ryckiego. Mundurowi podzielili się odblaskami z osobami odwiedzającymi nekropolie.
Zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu i z dnia na dzień coraz wcześniej zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona. W takich warunkach dla słabo widocznych pieszych konfrontacja z samochodem często kończy się dotkliwymi obrażeniami.
Podczas zmiennej aury każdy pieszy powinien zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Lepsza widoczność to wyższe bezpieczeństwo, bo kierowca ma więcej czasu na reakcję.
Szczególnie w najbliższych dniach, w okresie Wszystkich Świętych, można spodziewać się zwiększonego ruchu pieszych wokół cmentarzy. Takie osoby, również starsze, będzie można spotkać na ulicach również po zmroku. Dlatego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie w ramach akcji Odblaski ratują życie” odwiedzili wczoraj i w piątek powiat łęczyński i rycki.
Tam w rejonie lokalnych nekropolii rozmawiali z odwiedzającymi je mieszkańcami o tym, jak bardzo ważne jest noszenie odblasków dla poprawy własnej widoczności, a w konsekwencji bezpieczeństwa.
Mundurowi podzielili się odblaskami z tymi, którzy jeszcze nie mają ich na swoim wyposażeniu.
Działania prowadzone były w ramach ogólnokrajowej kampanii pn. „Świeć przykładem”.
W kampanię zaangażowali się również artyści z kabaretu Smile, którzy aktywnie włączają się do policyjnych działań i popierają odblaskową akcję.
Przypominamy!
Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zachęcamy również do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Pamiętajmy nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.
O czym należy pamiętać?
- W warunkach złej widoczności powietrza, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
- Po zmierzchu pieszy widzi światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
- Po zmroku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, nie ma szans na reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
- Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.
- Pamiętajmy o stosowaniu elementów odblaskowych, czy to w formie kamizelki, opaski, zawieszki do plecaka lub jako element ubioru -spowoduje to, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd, np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
- Przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, w obrębie przejść dla pieszych i skrzyżowań
kom. Anna Kamola