Aktualności

Nietrzeźwy z dożywotnim zakazem wracał, żeby pogodzić się z partnerką

Data publikacji 13.10.2021

Dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz ponad 2,6 promila alkoholu we krwi nie przeszkodziły 29 -latkowi z powiatu łęczyńskiego, aby wsiąść za kierownicę renault megane. Zatrzymany przez patrol drogówki wyjaśnił, że dzień wcześniej pokłócił się ze swoją partnerką i poprzez alkohol odreagowywał swoje wzburzenie. Rano postanowił do niej pojechać, żeby się pogodzić.

W niedzielę  po godzinie 16 policjanci drogówki w trakcie koordynacji drogi wojewódzkiej W815 w miejscowości Przewłoka zauważyli szary pojazd marki Renault Megane. Dziwne zachowanie kierowcy wzbudziło ich zainteresowanie. Początkowo pojazd zatrzymał się na łuku drogi, następnie poruszał się z niewielką prędkością tamując ruch. Policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierujący na widok radiowozu zaczął przyśpieszać jednak po wydaniu sygnału do zatrzymania w miejscowości Zaniówka zjechał na pobocze.

W trakcie wstępnej kontroli okazało się, że kierujący pojazdem 29 – latek z powiatu łęczyńskiego znajduję się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został doprowadzony do jednostki, gdzie badanie urządzeniem wykazało ponad 2,6 promila w jego organizmie.

Jak wyjaśnił mundurowym 29-latek, dzień wcześniej pokłócił się ze swoją partnerką i poprzez alkohol odreagowywał swoje wzburzenie.  Rano postanowił do niej pojechać, żeby się pogodzić.

Ponadto po sprawdzeniu w policyjnej bazie wyszło na jaw, że mężczyzna niejednokrotnie już dopuścił się jazdy w stanie nietrzeźwości i łamał aktywny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.  Ponadto pojazd, którym się poruszał jest niedopuszczony do ruchu i jego dowód rejestracyjny został już wcześniej zatrzymany.

Teraz o dalszym losie 29-latka zadecyduje sąd. Po wykonaniu czynności w komendzie mężczyznę wraz z pojazdem odebrała partnerka.

Pamiętajmy kodeks karny przewiduje, że kierowca-recydywista może spędzić w więzieniu nawet 5 lat i zapłacić co najmniej 10 000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Co więcej, jeśli dana osoba została zatrzymana za jazdę po alkoholu, za co otrzymała karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, a ponownie będzie chciała usiąść za kierownicą, będzie musiała przejść kurs reedukacyjny, który dotyczy profilaktyki przeciwalkoholowej. A jeśli zakaz prowadzenia trwał dłużej niż rok, będzie musiała ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

starszy sierżant Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony