Aktualności

Rozpoczęcie akcji „Bezpieczna droga do szkoły” i podsumowanie wakacji na Lubelszczyźnie

Data publikacji 01.09.2021

Pierwszego dnia roku szkolnego rozpoczynamy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W pobliżu szkół i przedszkoli, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Podsumowaliśmy również minione wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na drogach naszego województwa.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie wakacyjnym odnotowaliśmy 290 wypadków, w wyniku których 33 osoby poniosły śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 257 osób.  W analogicznym okresie roku 2020 doszło do 258 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 228 zostało rannych. 

W tym okresie przeprowadziliśmy także blisko 529 kontroli autokarów, podczas których stwierdzonych zostało ogólnie 10 usterek, w 15 przypadkach zatrzymane zostały dowody rejestracyjne. Kierujacy autokarami byli trzeźwi.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Mariusz Szajwaj zwraca się do dziennikarzy.

W czasie  wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 11 osób. To o 3 ofiary wody mniej niż w roku ubiegłym (14). Niestety w tegorocznej  statystyce utonięć było jedno dziecko. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, a już dzisiaj przed nami nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna.

Policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Policjanci byli także obecni w kościołach podczas liturgii dla dzieci i młodzieży w związku z  inauguracją roku szkolnego. Mundurowi przypominali o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły.

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni. 

 

Rzecznik Prasowy
KWP w Lublinie
komisarz Andrzej Fijołek

Powrót na górę strony