Aktualności

„Bezpiecznie na dwóch kółkach”

Data publikacji 29.06.2021

Lubelscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na Miasteczku Ruchu Drogowego przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie przeprowadzili działania profilaktyczne „Bezpiecznie na dwóch kółkach”. Celem przedsięwzięcia jest edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego w kontekście bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

W minioną sobotę w godzinach od 10:00 do 16:00 na Miasteczko Ruchu Drogowego przy Alejach Zygmuntowskich 4 w Lublinie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lublinie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Lublinie oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie przeprowadzili działania  profilaktyczno-edukacyjne w zakresie bezpiecznego poruszania się na rowerze oraz innych jednośladach. Akcja skierowana była do mieszkańców naszego województwa. Jej celem jest edukacja uczestników ruchu drogowego w kontekście bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze. Policjanci udzielali informacji na temat nowelizacji przepisów w zakresie ruchu drogowego oraz bezpiecznych zachowań podczas wakacji.

Na odwiedzających naszą akcję czekały liczne atrakcje: między innymi: zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej dla dzieci oraz prezentacja specjalistycznego sprzętu Policji. Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie prowadzili dla osób chętnych instruktaż z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla uczestników przygotowano również konkursy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nagrody dla uczestników. Podczas akcji prowadzone  było także znakowanie rowerów. Nad bezpieczeństwem osób biorących udział w akcji czuwali policjanci ruchu drogowego. 

Praktyka policyjna wskazuje, że znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są najmocniejszą stroną tej grupy uczestników ruchu drogowego. Dlatego też przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

Rowerzysta w świetle "Kodeksu drogowego" to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, 
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, 
  • nieprawidłowe wyprzedzanie, 
  • nieprawidłowe skręcanie.

Działania nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są również informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeń wynikających z niestosowania się do nich. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają rowerzystów, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne.

Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i "na miejscu" obowiązkowe wyposażenie czyli:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec, 
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, 
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej - może być migające, 
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej - może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej - o kształcie innym niż trójkąt. 

O tym pamiętaj:

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów "Kodeksu drogowego". Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu "pierwszego prawa jazdy", czyli karty rowerowej.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony