Aktualności

Uczmy dzieci bezpiecznych zachowań!

Data publikacji 31.05.2021

W sobotę policjanci po krótkich poszukiwaniach odnaleźli 10-latka, po tym jak jego matka zgłosiła, że nie ma go w ustalonym miejscu i nie wie gdzie może on przebywać. Jak się okazało, chłopiec bawił się na innym placu zabaw. Poniżej prezentujemy zasady postępowania, jak zapobiegać oraz co robić w przypadku zaginięcia dziecka, co może być szczególnie ważne przed wakacyjnym czasem wypoczynku.

W sobotę do  włodawskiej komendy zgłosiła się  mieszkanka gminy Włodawa, która zgłosiła że nie wie, gdzie jest jej 10-letni syn. Z relacji kobiety wynikało, że chłopiec 3 godziny temu wyszedł na plac zabaw przed blokiem i do tej pory nie wrócił. Zaniepokojona matka nie wiedziała,  gdzie może przebywać dziecko. Policjanci natychmiast zostali skierowani, aby odszukać 10-latka. Szczęśliwie już po kilku minutach mundurowi zauważyli chłopca na innym placu zabaw i przekazali matce pod opiekę.

Każdego roku policjanci przyjmują zgłoszenia dotyczące zaginięć dzieci. Wakacyjny wypoczynek, beztroskie spędzanie czasu wolnego, podróże i związane z nimi odwiedzanie wielu miejsc w przestrzeni publicznej sprzyja zaginięciom najmłodszych. Dzieci najczęściej gubią się w miejscach zbiorowego wypoczynku – na plaży, w parkach rozrywki, pływalniach, w centrach handlowych, podczas wszelkiego rodzaju imprez plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie występuje duże skupienie ludzi, a charakter miejsca odwraca uwagę rodziców od ich pociech. Często do zaginięcia dziecka przyczynia się roztargnienie rodziców.

Poniżej prezentujemy o czym rodzice powinni pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka:

-małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych, zatłoczonych miejscach;

-dbaj o dobre relacje z dzieckiem. Niestety, ale często zaniedbane emocjonalnie dzieci czy nastolatkowie uciekają lub szukają pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić;

-naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia;

-uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem;

-naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym;

-wytłumacz swojemu dziecku, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

Ponadto uczmy nasze dzieci od najmłodszych lat, aby wiedziały jak mają na imię i jak się nazywają oraz aby znały imiona swoich rodziców i adres zamieszkania, gdyż w sytuacji kryzysowej pomoże to Policji w szybkim dotarciu do opiekunów. Szczególnie ważne jest to na wakacjach, kiedy rodziny są z dala od miejsca zamieszkania. Ważne jest również, aby dziecko znało numer telefonu do swojego rodzica. Najmłodsze dzieci powinny być nauczone, że w miejscach publicznych wszędzie muszą chodzić z rodzicem za rękę. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam odnalezienie zaginionego dziecka, jest wyposażenie go w wodoodporną opaskę, której nie zgubi ono podczas podróży lub zabawy, a która będzie zawierała podstawowe informacje o dziecku oraz numer telefonu do rodziców.

Niestety czasami jesteśmy świadkami, kiedy rodzice widząc umundurowanego policjanta straszą nim swoje małoletnie dzieci. Prosimy nie przekazywać takim komunikatów swoim dzieciom. W sytuacji zagrożenia, a w szczególności, kiedy się zgubi, powinno wiedzieć, że osobami, do których powinno podejść w pierwszej kolejności i powiedzieć, że potrzebuje pomocy, powinni być policjanci. Pamiętajmy, aby rozmawiać z dzieckiem jak się zachować w sytuacji zagrożenia, co jakiś czas sprawdzajmy, co dziecko zapamiętało i utrwalajmy mu te treści. Sprawdźmy, czy dziecko potrafi głośno krzyknąć pomocy, ratunku!

Rodzic powinien wiedzieć, że kiedy ginie dziecko poszukiwania należy rozpocząć natychmiast.  Jeżeli swoimi działaniami w bardzo krótkim czasie nie doprowadził do odnalezienia dziecka, niezwłocznie powinien zawiadomić Policję. W przypadku poszukiwania osób zaginionych ważny jest czas. Szczególnie jest to ważne, jeśli zaginione dziecko powinno przyjąć leki w określonym czasie, mające istotny wpływ na jego życie i zdrowie.

W przypadku zaginięcia dziecka, prezentujemy najważniejsze zasady postępowania:

-jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112;

-sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach;

-w przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje);

-zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji; w sytuacjach wyjątkowych pozwoli to Policji rozpoczęcie procedury „Child Alert”, która min. polega na rozpowszechnianiu w środkach masowego przekazu zdjęć i informacji o zaginionych dzieciach;

-w miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

Pamiętajmy, że mimo wszystkich, nawet najlepszych rad, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku rodziców. Małe dzieci nie mogą być zostawione bez opieki osób dorosłych nawet na chwilę, a dzieci młodsze niż 7 letnie nie mogą bawić się i przemieszczać bez opieki takich osób. Szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych są zabawy w wodzie bez nadzoru opiekunów.

W przypadkach zaginięć osób, pomocną jest organizacja pozarządowa Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która w Polsce zajmuje się problemem zaginięć. Jest to organizacja pożytku publicznego. Itaka współdziała przy poszukiwaniu zaginionych, pomaga ich rodzinom, przeciwdziała zaginięciom.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony