Aktualności

Przed włamaniem powstrzymały go... szyby

Data publikacji 22.05.2021

O tym, że warto stosować różne zabezpieczenia chroniące przed włamaniami przekonał się mieszkaniec gminy Hańsk. Mężczyzna poinformował policjantów o usiłowaniu włamania do jego domu. Sprawca swojego celu nie osiągnął, bo powstrzymały go… szyby antywłamaniowe. Policjanci jeszcze tego samego dnia zatrzymali sprawcę. 53-latkowi za usiłowanie kradzieży z włamaniem grozi do 10 lat więzienia.

W czwartek właściciel posesji w gminie Hańsk powiadomił włodawskich policjantów o próbie włamania do jego domu. Z relacji zgłaszającego wynikało, że sprawca usiłował wejść do środka poprzez wybicie szyby w drzwiach i oknie. Jednak zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na antywłamaniowe zabezpieczenia zamontowane na posesji.

Policjanci ustalili i zatrzymali włamywacza, którym okazał się 53-latek z gminy Hańsk. Śledczy przedstawili mu zarzut usiłowania włamania. Za to przestępstwo zgodnie z Kodeksem Karnym grozi kara do 10 lat więzienia.

Powyższe zdarzenie to doskonały przykład na to, że warto stosować różne zabezpieczenia antywłamaniowe, które mogą uchronić nasz dobytek przed działaniem złodziei. Na rynku powstają coraz to nowe rozwiązania techniczne, które mogą skutecznie zapobiegać włamaniom. Oprócz tego trzeba również pamiętać o innych uniwersalnych zasadach, takich jak:

  • pieniądze, cenną biżuterię najlepiej jest przechowywać w banku;
  • nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką;
  • uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania;
  • współdziałaj ze swoimi sąsiadami i zwracaj uwagę także na ich mieszkanie;
  • przed wyjściem z domu zawsze sprawdzaj czy zamknąłeś wszystkie okna i drzwi;
  • opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi;
  • ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Jeżeli zauważysz: cokolwiek co wzbudzi Twój niepokój, usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów pod ich nieobecność, zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem, domem, na parkingu nie wahaj się i poinformuj o tym Policję.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony