Obchody Konstytucji 3 Maja - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Obchody Konstytucji 3 Maja

Data publikacji 03.05.2021

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji ustanowionej w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Przedstawiciele środowisk reprezentowanych w Komitecie Honorowym złożyli kwiaty pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W obchodach uczestniczył inspektor Jerzy Czebreszuk I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Była ustawą zasadniczą I Rzeczypospolitej, drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Konstytucja, która miała naprawić państwo po rozbiorze 1772 roku przewidywała centralizację, jednolity rząd, skarb i wojsko.

Historia obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest bardzo bogata i odzwierciedla historię naszej Ojczyzny.

Tegoroczne obchody ze względu na panującą w kraju pandemię miały charakter symboliczny. O godzinie 10:00 w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.

Po mszy, przedstawiciele środowisk reprezentowanych w Komitecie Honorowym, z zachowaniem ograniczeń epidemicznych, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W obchodach uczestniczył inspektor Jerzy Czebreszuk I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Rzecznik Prasowy
KWP w Lublinie
kom. Andrzej Fijołek