Lekcje o bezpieczeństwie z policjantkami - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lekcje o bezpieczeństwie z policjantkami

Data publikacji 30.04.2021

Policjantki z łęczyńskiej komendy odwiedziły przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Łysołajach oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zezulinie. Funkcjonariuszki przekazywały milusińskim informacje na temat bezpiecznych zachowań na drodze i w życiu codziennym. Mundurowe przybliżyły również zawód policjanta. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania udali się na przejście dla pieszych, gdzie w sposób praktyczny zaprezentowano nabyte umiejętności. Spotkania odbyły się na świeżym powietrzu w ścisłym reżimie sanitarnym.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych policjantki z łęczyńskiej komendy odwiedziły przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Łysołajach oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zezulinie. Celem spotkania było przede wszystkim wyjaśnienie dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób przechodzić przez jezdnię, jak bawić się bezpiecznie w domu, przedszkolu i na placu zabaw. Wskazano zasady, jak należy postępować z osobami obcymi.

Policjantki  przybliżyły dzieciom swój zawód, opowiadały czym na co dzień się zajmują. Funkcjonariuszki przypomniały również numery telefonów alarmowych oraz omówiły sytuacje w jakich należy z nich korzystać Ze starszymi dziećmi  poruszono tematy z zakresu praw człowieka, równego traktowania, agresji, przemocy.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali poinformowani o zmianach w przepisach Ustawy Prawo o ruchu drogowym, które obowiązywać będą od 1 czerwca 2021 roku.  Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych: zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

W trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych

Po zakończonej prelekcji mundurowe wraz dziećmi ich opiekunami wyszli na krótką wycieczkę podczas której dzieci zaprezentowały nabyte umiejętności przechodząc w sposób prawidłowy przez przejście dla pieszych.

aspirant Magdalena Krasna