Aktualności

Przed oszustami uratował go pośpiech do pracy

Data publikacji 20.04.2021

Prawdopodobnie tylko dlatego, że 58 letni mieszkaniec Kraśnika spieszył się do pracy, uniknął utraty zgromadzonej kryptowaluty. Wcześniej odebrał telefon od rzekomego pracownika platformy inwestycyjnej, który poinformował o wypracowaniu zysku na koncie. W celu wypłaty środków, polecił instalację oprogramowania umożliwiającego zdalne sterowanie systemem operacyjnym. Mężczyzna zdążył dokonać instalacji, jednak z powodu pośpiechu, nie podał danych do zdalnego połączenia. O próbach tego oszustwa, utwierdził go w przekonaniu znajomy informatyk.

Do kraśnickiej jednostki zgłosił się 58 letni kraśniczanin, który powiadomił, że na jego numer telefonu skontaktował się mężczyzna ze wschodnim akcentem i przedstawił jako pracownik platformy inwestycyjnej. Oznajmił, że na platformie inwestycyjnej, na której posiada kryptowalutę, konto wypracowało zysk.

Nieznajomy przekonywał, że  ponieważ mężczyzna dawno się nie logował, zysk został przelany na subkonto.  W celu uzyskania pieniędzy, musi zainstalować specjalny program i jest to wymóg Komisji Nadzoru Finansowego . Jak się okazuje, oprogramowanie to umożliwia zdalne sterowanie systemem operacyjnym poprzez internet, użytkownik za pomocą programu może między innymi sterować pulpitem, przeglądać strukturę katalogów na podłączonym komputerze oraz przesyłać dane.

Po tym jak 58 latek zainstalował aplikację, „pracownik platformy inwestycyjnej”  poprosił go o numer instalacji i znalazł się w posiadaniu danych.  Ponieważ jednak mieszkaniec Kraśnika spieszył się do pracy, umówili się na wieczór na dokończenie rozmowy. W międzyczasie mężczyzna nabrał podejrzeń co do autentyczności pracownika i skontaktował się ze znajomym informatykiem.  Ten potwierdził jego przypuszczenia informując o próbie oszustwa.  

Mężczyźni po sprawdzeniu numeru z którego telefonował „pracownik” ustalili, że to numer wykorzystywany przez oszustów. 58 latek złożył na policji zawiadomienie w sprawie usiłowania oszustwa. Teraz sprawą zajmą się śledczy z Zespołu do Wali  z Przestępczością Gospodarczą kraśnickiej jednostki.

Policjanci apleują i ostrzegają! Zwracamy uwagę, aby nie instalować programów, które mogą umożliwić przejecie naszego komputera, nie przekazujmy innym danych do takiego połączenia, sprawdzajmy i weryfikujmy naszych rozmówców, chrońmy nasze dane. Przypadki oszustw w internecie są coraz częstsze, a oszuści szukają coraz to nowych metod  i sposobów wyłudzenia naszych oszczędności.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

Powrót na górę strony