Kolejne oszustwa na BLIK - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Kolejne oszustwa na BLIK

Data publikacji 17.02.2021

Wczoraj doszło do 2 kolejnych przypadków oszustwa metoda na BLIK. Sprawcy po włamaniu się na konta społecznościowe na Facebooku rozsyłali wiadomości przez komunikator Messenger z prośbą o pilną pożyczkę. Ofiara oszustwa padły dwie kobiety. Postępowanie w tej sprawie prowadza policjanci z Biłgoraja oraz Zamościa.

Wczoraj do biłgorajskich policjantów zgłosiła się 24- letnia mieszkanka gminy Biłgoraj, która padła ofiarą oszustwa. Kobieta stwierdziła, że za pośrednictwem popularnego komunikatora otrzymała prośbę od swojej koleżanki o opłacenie za nią zamówienia. 24 latka postanowiła pomóc znajomej i przesłała jej kod BLIK. Po kilku minutach kobiety skontaktowały się telefonicznie i okazało się, że  nieznany sprawca włamał się na konto społecznościowe znajomej i podszywając się pod nią, bez jej wiedzy oraz zgody rozesłał do przyjaciół na popularnym komunikatorze wiadomość z prośbą o pomoc w dokonaniu płatności kodem BLIK za zamówienie. 24-latka, która zdecydowała się pomóc znajomej straciła prawie 500 złotych.

W podobny sposób została oszukana znajoma mieszkanki Zamościa. 29-latka powiadomiła policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i używając jej danych przez komunikator rozesłał do znajomych prośbę o finansowe wsparcie. Zareagowała jej przyjaciółka. Dokonała wpłaty poprzez system płatności BLIK i w ten sposób straciła około 500 złotych.

Przypominamy, że proceder oszustw na BLIK staje się co raz bardziej popularny. Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia obiecując oczywiście zwrot pieniędzy. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu.

młodszy aspirant Joanna Klimek

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło