Jest coraz zimniej – pamiętajmy o potrzebujących - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Jest coraz zimniej – pamiętajmy o potrzebujących

Data publikacji 13.01.2021

W związku z coraz niższymi temperaturami oraz opadami śniegu apelujemy, aby pamiętać o osobach, które mogą potrzebować naszej pomocy. To nie tylko nietrzeźwi i bezdomni. To również osoby starsze, schorowane lub samotne. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby. Wystarczy jeden telefon, żeby uratować komuś życie.

Tak jak co roku, podczas sezonu zimowego, policjanci zwracają się z apelem, aby reagować gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dotyczy to zwłaszcza osób bezdomnych, nietrzeźwych, starszych, chorych i samotnych. Jeśli osoby te nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, przebywają na dworze w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to szybko może dojść do tragedii. Dlatego nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym odpowiednie służby. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Puławscy policjanci, współpracują w tym zakresie z innymi służbami oraz instytucjami, takimi jak Straż Miejska, ośrodki pomocy społecznej, Schronisko dla Bezdomnych. Funkcjonariusze prewencji, zwłaszcza dzielnicowi, zwracają uwagę na miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni, chorzy czy samotni. Sprawdzane są pustostany, altany i działki. Spotkanym tam osobom potrzebującym pomocy, policjanci zawsze proponują odwiezienie do miejsc, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w bezpiecznych warunkach.

W okresie zimowym, jednym z największych zagrożeń jest alkohol, którego wypicie sprawia złudne wrażenie, że osobie jest ciepło. W rzeczywistości organizm bardzo szybko się wychładza i łatwo o nieszczęście. Dlatego, podczas silnych mrozów nie należy przechodzić obojętnie obok osób będących pod widocznym działaniem  alkoholu. Nasza pomoc może uratować komuś życie.

podkomisarz Ewa Rejn - Kozak