Niebezpieczne znalezisko - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Niebezpieczne znalezisko

Data publikacji 11.01.2021

13 pocisków moździerzowych z zapalnikami ujawnił spacerujący mężczyzna w lesie w miejscowości Mniszek. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone, a wkrótce zostanie zneutralizowane przez jednostkę wojskową saperów z Niska.

W sobotę popołudniu dyżurny kraśnickiej jednostki otrzymał informację z Centrum Powiadamiania Alarmowego, że w miejscowości Mniszek (powiat kraśnicki) spacerujący mężczyzna zauważył na ziemi w głębi lasu 13 pocisków. Na miejsce został skierowany patrol oraz policjant z przeszkoleniem minersko pirotechnicznym. Wstępnie policjanci ustalili, że są to pociski moździerzowe wraz z zapalnikami z okresu drugiej wojny światowej, zabezpieczyli też znalezisko tak aby nie zagrażało ono osobom postronnym do czasu neutralizacji, której podejmie się dzisiaj jednostka wojskowa saperów z Niska.

Pamiętajmy, że w sytuacji gdy natrafimy na takie przedmioty, nie wolno ich pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Może to bowiem spowodować przypadkową eksplozję. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa miejsce gdzie się znajdują dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Należy to miejsce oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że mimo upływu lat takie przedmioty w dalszym ciągu mogą być niebezpieczne.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko