Jak uchronić się przed tlenkiem węgla?
Czad czyli tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym i niewyczuwalnym dla człowieka gazem. Na początku sezonu grzewczego powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszych instalacji i piecyków grzewczych. Sprawdźmy także drożność wentylacji. Zachęcamy do korzystania z czujek dymu. Takie doposażenie mieszkania zwiększa nasze bezpieczeństwo.
Przyszła zima a wraz z nią sezon grzewczy w naszych domach. Pamiętajmy, aby w tym czasie zabezpieczyć właściwie nasze zdrowie i życie. Aby ustrzec się przed niebezpieczeństwem zaczadzenia tlenkiem węgla powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:
-zamontujmy w domach czujki tlenku węgla; gdy tylko poziom tlenku węgla w powietrzu osiągnie zbyt wysoką wartość doprowadza to do załączenia czujki, co daje nam natychmiastową możliwość reakcji.
-często wietrzmy pomieszczenia
- nie zaklejajmy ani nie uszczelniajmy kratek wentylacyjnych, gdyż zwiększa to ryzyko zatruć
- sprawdzajmy stan techniczny piecyków oraz przewodów wentylacyjnych.
W sezonie grzewczym pamiętajmy o osobach starszych. Często są to osoby schorowane i mniej sprawne fizycznie. Sprawdźmy czy rodzina, sąsiedzi lub inne osoby w wieku senioralnym nie potrzebują pomocy. Nas nic to nie kosztuje a komuś może uratować życie.
starszy sierżant Jagoda Stanicka