„Odłóż smartfon i żyj”
To pilotażowa akcja profilaktyczna prowadzona przez kraśnicką komendę wspólnie z lokalnymi partnerami. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa i uniknięcie potencjalnych zdarzeń drogowych, których przyczyną jest m.in. niewłaściwe korzystanie z mobilnych technologii cyfrowych. Wielokrotnie obserwujemy osoby, które są tak silnie zaabsorbowane ekranem swojego smartfona, że nie zwracają uwagi na otoczenie nawet podczas wchodzenia na przejście dla pieszych. Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie, tu po prostu bezpowrotnie można stracić życie lub zdrowie!
Często zdarza się, że dodatkowo takie osoby na uszach mają założone słuchawki, w których gra muzyka z telefonu bądź wyświetlany jest kolejny odcinek ulubionego serialu, taki człowiek niemal całkowicie jest wyłączony z odbioru bodźców pochodzących z zewnątrz, a to jedna z głównych przyczyn nieszczęść z ich udziałem. Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie, tu po prostu bezpowrotnie można stracić życie lub zdrowie. Niektórzy mówią już o „smartfonowych zombie”, co w sposób obrazowy pokazuje jak takie osoby są postrzegane przez innych.
Akcja ma na celu przypomnienie, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, odłożyć smartfon, rozejrzeć się i po upewnieniu się że jest bezpiecznie, przejść w wyznaczonym do tego miejscu. Dopiero będąc skoncentrowanym możemy zobaczyć nadjeżdżający pojazd i uniknąć wtargnięcia pod niego, potknięcia się czy zderzenia z rowerzystami. Nawet oznakowane przejście nie daje nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Kierowcy również popełniają błędy, dlatego tak ważne jest zachowanie zasady ograniczonego zaufania.
Mamy nadzieję, że takie działanie uświadomi wielu szczególnie młodym osobom, że bezpieczeństwo zależy od nas samych i od naszego zachowania. Epidemia koronawirusa wpłynęła na to, że policjanci nie mogą spotkać się bezpośrednio z uczniami w szkołach, ale w najbliższym czasie w szczególności dzielnicowi podejmą się dotarcia do nich z akcją poprzez przestrzeń wirtualną, dzięki dobrej współpracy z dyrektorami szkół, również poprzez billboardy. W rejonach szkół i w zagrożonych miejscach, pojawią się też hasła „ODŁÓŻ SMARTFON I ŻYJ” przypominające o akcji namalowane na ulicach czy chodnikach przy użyciu specjalnego szablonu i farby.
młodszy aspirant Paweł Cieliczko