Aktualności

Wypoczynek nad zalewem w Nieliszu pod czujnym okiem policyjnych wodniaków i ratowników

Data publikacji 25.07.2020

Zalew w Nieliszu przyciąga wiele osób. Z uroków wypoczynku nad wodą korzystają plażowicze, miłośnicy sportów wodnych oraz osoby wędkujące. Nad bezpieczeństwem osób tam wypoczywających czuwają policjanci oraz ratownicy wodni.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad nieliskim zalewem każdego dnia czuwają policjanci z Nielisza. Mundurowi kontrolują miejsca niebezpieczne, w których ludzie kąpią się pomimo zakazów. Interweniują widząc osoby, które ignorując ostrzeżenia i warunki atmosferyczne wypływają zbyt daleko od brzegu, pomagają w bezpiecznym dotarciu do brzegu. Z policyjnej łodzi kontrolują jednostki pływające pod kątem sprawności technicznej oraz wyposażenia w środki ratunkowe – kamizelki, koła, bojki. Kontrolują także kwalifikacje i stan trzeźwości osób z nich korzystających. Policyjni wodniacy z Nielisza mają również na uwadze miejsca wykorzystywane przez wędkarzy. Walczą także z kłusownikami.

Policyjne służby na wodzie wspomagają ratownicy wodni. Można ich spotkać na nieliskim zalewie, podobnie jak policjantów, każdego dnia. Ratownicy i mundurowi patrolując zalew spotykają się na wodzie, wymieniają spostrzeżenia oraz pomagają sobie wzajemnie w podejmowanych działaniach.

Policjanci z Nielisza, zarówno wodniacy, jak i dzielnicowi w ramach kampanii społecznej "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą", wypoczywającym udzielają porad i wskazówek jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na obszarach wodnych oraz konieczności stosowania się do znaków ostrzegawczych ustawionych na obszarach wodnych, które informują o niebezpieczeństwie. Mówią również o obowiązku stosowania postanowień regulaminu kąpieliska. Przestrzegają przed zagrożeniami, przypominają o rozsądku, umiarze i odpowiedzialności, które zawsze powinny towarzyszyć osobom wypoczywającym nad wodą.

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny pamiętaj:

  • bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym i nadzorowanym przez ratownika;
  • należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratownika;
  • nie wolno pływać w czasie burzy, mgły, przy ograniczonej widoczności i silnych podmuchach wiatru;
  • nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych, zabronionych;
  • nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w takim stanie zabronione jest również korzystanie z żaglówek, łódek, czy kajaków;
  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, należy stale je obserwować, aby nie dopuścić do niekontrolowanego odpłynięcia na zbyt głęboka wodę;
  • pływając żaglówkami, łódkami, kajakami, czy rowerkami wodnymi należy mieć założony kapok;
  • w miejscu wypoczynku, między innymi na brzegu zbiornika wodnego należy zadbać o porządek;
  • należy zabezpieczyć wartościowe przedmioty, w taki sposób, aby nie stały się łatwym łupem dla złodzieja;
  • z uwagą obserwujmy osoby wypoczywające obok nas, ktoś może potrzebować pomocy, jeśli zajdzie potrzeba – natychmiast należy alarmować służby.
Powrót na górę strony