Ostrzeżenie przed oszustwami na BLIK-a - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Ostrzeżenie przed oszustwami na BLIK-a

Data publikacji 29.06.2020

Policjanci zajmujący się przestępczością internetową przestrzegają przed oszustami. Sprawcy włamują się na konta profili społecznościowych i wysyłają do osób z grona znajomych wiadomości z prośbą o pożyczkę pieniędzy, poprzez przesłanie kodu BLIK. W ostatnim czasie, w ten sposób włamano się na konto mieszkanki Puław. Właściwa reakcja jej znajomych uchroniła ich od straty pieniędzy.

    Policjanci puławskiej komendy zajmujący się przestępczością gospodarczą, w tym internetową, otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą na BLIK-a. Mieszkanka Puław, zauważyła to, próbując zalogować się na swoje konto społecznościowe. Podczas logowania odkryła, że ktoś zmienił jej hasło. Zaraz później otrzymała informację od znajomych, że z jej konta, do osób z grona znajomych, wysłane zostały wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK.  Dzięki temu, że kobieta szybko zorientowała się, że ktoś uzyskał dostęp do jej konta, nie doszło do oszustwa.

Sposób działania oszustów metodą na BLIK-a jest bowiem niezwykle prosty. Najpierw następuje włamanie na konto ofiary na portalu społecznościowym. Następnie z tego konta sprawcy wysyłają wiadomości do grupy znajomych, prosząc o przesłanie kodów tzw. BLIK-ów do autoryzowania płatności internetowych. Przestępcy używając otrzymanego kodu, dokonują transakcji, a następnie szybkiej wypłaty środków z konta.

Policjanci apelują o rozwagę przy obsłudze płatności internetowych, szczególnie przy podawaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny.

Kilka porad, jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i zadbajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je co jakiś czas.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

E.R.K