Aktualności

Apel Policji o bezpieczeństwo podczas wakacji!

Data publikacji 25.06.2020

Wakacje to czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci oraz młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą - o tym mówili dzisiaj przedstawiciele Policji, Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjanci przypominali także o tym, że te wakacje są szczególne z racji panującej epidemii i funkcjonujących jeszcze obostrzeń.

policjanci, w tle widać radiowóz

Przed nami czas letniego wypoczynku. By cieszyć się wakacjami warto zastosować się do kilku prostych rad. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypominali dzisiaj pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie podinspektor Mariusz Szajwaj, Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Pan Paweł Gruszka oraz prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Pan Robert Wawruch. Te wakacje będą inne od poprzednich z uwagi na pandemię koronawirusa. Musimy uważać, musimy być ostrożni i odpowiedzialni i oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy nad wodą, dodatkowo musimy stosować się do ograniczeń w zwiazku z COVID-19. W tym miejscu przypominamy, że obecnie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki są jednak nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych między innymi w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzikiej Policji w Lublinie podinspektor Mariusz Szajwaj

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Policjanci z województwa lubelskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku. Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów powinni zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji.

Jeśli rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stanu trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Pan Paweł Gruszka

Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Bezpieczny Autobus sprawdzimy między innymi czy autobus:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • komunikat czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Wszystkim tym, którzy na wakacje wybierają się w daleką podróż policjanci przypominają by, zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasę podróży oraz konieczne postoje. Pamiętajmy, by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym.

policjant z tarczą do zatrzymywania pojazdów

Podczas ubiegłorocznych wakacji przeprowadziliśmy blisko 600 kontroli autokarów, w tym na prośbę rodziców i opiekunów blisko 400. W kilku przypadkach kierujący autokarami znajdowali się w po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości. Co ważne i co należy podkreślić, stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W roku ubiegłym podczas wakacji odnotowaliśmy 4282 zdarzenia drogowe, w tym 282 wypadki, w których śmierć poniosło 39 osób, a 301 zostało rannych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili kierujący - 12, kolejno piesi – 9 i motocykliści – 4.     

Prezes WOPR w Lublinie Pan Robert Wawruch

Bezpieczeństwo nad wodą

Warto pamiętać, że woda to żywioł - nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. W roku ubiegłym, okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 5 osób, dla porównania w roku 2018 ofiar wody było 6. Natomiast w tym roku tylko, w ciągu maja i czerwca, utonęło na Lubelszczyźnie już 5 osób. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów, a także postronnych osób.

Funkcjonariusze będą kontrolować w naszym regionie zbiorniki wodne, głównie jeziora, zalewy i stawy, szczególnie te najczęściej odwiedzane przez turystów.  W Lublinie nad Zalewem Zembrzyckim nad bezpieczeństwem osób wypoczywających już czuwają policjanci z posterunku wodnego. Dodatkowo ich działania wspierają policyjne patrole rowerowe.

Przy okazji przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Policjanci kontrolują pojazd.

Bezpieczne mieszkanie

Wyjazdy wakacyjne i pozostawienie na długi okres pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na długi wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, szczególnie na portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Zaufanego sąsiada poprośmy o zwracanie uwagi na naszą posesje czy mieszkanie i alarmowanie nas w przypadku obecności podejrzanych osób.

Powrót na górę strony