Zdołali wyłudzić co najmniej milion złotych - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zdołali wyłudzić co najmniej milion złotych

Data publikacji 27.04.2020

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 20-32 lat oraz 29-letnią kobietę podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami. Kwota wyłudzonych przez nich pieniędzy szacowana jest na ponad milion złotych. Grupa działała na terenie Polski oraz Słowacji. Gotówka z nielegalnego procederu trafiała do organizatorów przebywających poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

zabezpieczone pieniądze

W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 20 -32 lat i 29-letnią kobietę.  Dziania prowadzone były na terenie województwa mazowieckiego i Podkarpacia. Policyjna realizacja to efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą na „policjanta”. Oszuści wykorzystywali empatię pokrzywdzonych osób. Informowali o wypadku członka rodziny i sugerowali pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Osoby pokrzywdzone przekazywały pieniądze sądząc, że pomagają swoim bliskim.

policjanci prowadzą zatrzymanego

Grupa działała na terenie Polski oraz Słowacji. Część osób zajmowała się odbieranie gotówki bezpośrednio od pokrzywdzonych. Pozostali, jako „kurierzy” organizowali jej przekaz do będących wyżej w hierarchii osób. Gotówka pochodząca z przestępstw trafiała do organizatorów ukrywających się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Pokrzywdzone osoby z naszego województwa pochodzą z powiatów łukowskiego, lubartowskiego oraz zamojskiego.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.01 MB)

Podczas zatrzymania i przeszukań policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 180 tysięcy złotych. Zabezpieczono komputery, telefony komórkowe i karty SIM. Przez ostatnie dni z zatrzymanymi wykonywane były czynności procesowe. Ustalaliśmy role każdego z nich w tym przestępczym procederze. Podejrzani doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.  

Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów. Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Zastosujmy się do kilku podstawowych zasad w takich sytuacjach:

- nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom,

- o takich przypadkach natychmiast informujmy Policję,

- przekażmy takie informację członkom swojej rodziny, osobom starszym czy też sąsiadom, aby mieli świadomość w jaki sposób działają "fałszywi kuzyni".