Aktualności

Niebezpieczne zachowanie na drodze szybkiego ruchu

Data publikacji 23.04.2020

Patrolując drogi naszego powiatu policjanci ruchu drogowego napotykają czasami na sytuacje nietypowe, zaskakujące i niestety, ale również niebezpieczne. Do takiego zdarzenia doszło wczoraj na drodze S-17. 24 latka zatrzymała się by…. nakarmić dziecko. O jej bezpieczeństwo zadbali policjanci, którzy przy tej okazji ostrzegają i przypominają – na drogach szybkiego ruchu obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju!

Wczoraj, funkcjonariusze puławskiego Wydziału Ruchu Drogowego, jadąc drogą ekspresową S-17, tuż za zjazdem na Kurów zauważyli samochód osobowy marki seat, stojący na pasie wyłączonym z ruchu. Samochód nie był odpowiednio oznakowany. Początkowo funkcjonariusze myśleli, że doszło do awarii pojazdu. Okazało się, że przyczyna była zupełnie inna.

Na tylnym siedzeniu pojazdu, siedziała 24 letnia kierująca, która karmiła niemowlę. Jak oświadczyła, w trakcie jazdy dziecko zaczęło płakać więc zatrzymała się, żeby je nakarmić, a następnie miała zamiar dalej kontynuować jazdę. Policjanci, mając świadomość zagrożenia jakie stwarza nieoznakowany samochód na drodze ekspresowej, ale także specyfiki sytuacji, zadbali o właściwe oznakowanie i oświetlenie jej samochodu, czekając w radiowozie aż kobieta skończy karmić dziecko.

Przypominamy:

Podczas awarii lub innej sytuacji losowej wymagającej zatrzymania pojazdu, należy zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. Przede wszystkim należy postarać się zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a najlepiej na poboczu, parkingu, stacji paliw czy pasie zieleni i jak najszybciej wezwać pomoc.

W każdym przypadku postój pojazdu na drodze powinno się sygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych. Ponadto za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy:

  • na autostradzie trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów od pojazdu;
  • w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu;
  • w terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.

Na poziom bezpieczeństwa osób znajdujących się poza pojazdem, znacząco wpłynie także założenie kamizelki odblaskowej.

 

 

Powrót na górę strony