Kupując przez internet, zachowajmy ostrożność - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Kupując przez internet, zachowajmy ostrożność

Data publikacji 11.02.2020

Wraz ze wzrostem liczby osób robiących zakupy w sieci niestety wzrasta również liczba osób, które zostały oszukane podczas tego typu transakcji. Tym razem 31-letni pokrzywdzony zawiadomił zamojską policję o tym, że zapłacił za towar jednak zakupy do niego nie dotarły. Pamiętajmy, że decydując się na internetowe zakupy, aby nie stać się ofiarą oszusta - musimy zachować ostrożność.

     Tym razem 31-letni mieszkaniec gm. Szczebrzeszyn powiadomił zamojską policję o tym, że został oszukany podczas internetowych zakupów. Składając zawiadomienie wyjaśnił, że w ubiegłym miesiącu na jednym z internetowych serwisów ogłoszeniowych odnalazł interesującą go ofertę sprzedaży szlifierki ściennej. Zainteresowany ofertą nawiązał kontakt ze sprzedającym. Po uzgodnieniu ceny towaru oraz szczegółów zapłaty, przelał na wskazane przez rozmówcę konto bankowe kwotę ponad 200 zł. Towar miał być wysłany bezpośrednio po zaksięgowaniu wpłaty. Tak się jednak nie stało. Kiedy zakupiona przez pokrzywdzonego szlifierka nie dotarła, zaniepokojony nawiązał kontakt ze sprzedawcą. Ten zapewnił, że pieniądze zostały zaksięgowane a towar wysłany, nie chciał jednak zdradzić numeru przesyłki. Pokrzywdzony postanowił ponownie przejrzeć internetowe ogłoszenia i zauważył, że ta sama szlifierka ponownie jest wystawiona do sprzedaży. Zadzwonił, więc do sprzedawcy i kiedy poprosił o wyjaśnienie, oszust rozłączył się. Kolejne próby nawiązania kontaktu okazały się bezskuteczne, wówczas 31-latek o zdarzeniu powiadomił policjantów.  

     Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas robienia zakupów w sieci. Decydując się na zakup towaru wcześniej należy zastanowić się, nie należy działać pochopnie i przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić m.in. uczciwość sprzedawcy. Pomogą w tym komentarze na jego temat napisane przez innych kupujących. Nie narażajmy się na utratę pieniędzy – korzystajmy tylko ze sprawdzonych sklepów i ofert. Nie korzystajmy z tzw. „super okazji”, zbyt niska cena towaru może sugerować oszustwo. Warto również zastanowić się nad wyborem zapłacenia za towar dopiero podczas jego dostawy.

D.K-B.