Trzy osoby podtrute tlenkiem węgla - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Trzy osoby podtrute tlenkiem węgla

Data publikacji 10.02.2020

Lubelscy policjanci wyjaśniają okoliczności podtrucia tlenkiem węgla trzech osób w jednym z mieszkań przy ulicy Konarskiego. Jak wstępnie ustalono w mieszkaniu nieszczelne było przyłącze piecyka gazowego. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

   Zgłoszenie o tym zdarzeniu lubelscy policjanci otrzymali wczoraj nad ranem. Z informacji przekazanych funkcjonariuszom wynikało, że w mieszkaniu znajdowała się trzyosobowa rodzina. Podtruci tlenkiem węgla został 19-latek oraz jego rodzice w wieku 56 i 58-lat. W związku z tym osoby zostały przetransportowane do szpitala. Jak się okazało mieszkanie ogrzewane było piecykiem gazowym. Jak wstępnie ustalono, nieszczelne było przyłącze. Na miejscu wykonano oględziny. Teraz policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

   Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że jest również zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

1.Robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.

2.Przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje.

3.Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.

4.Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.

KG