Aktualności

KWP: Zlikwidowana nielagalna rozlewnia gazu.

Data publikacji 17.06.2009

Lubelscy policjanci wspólnie z kolegami z Radomia oraz funkcjonariuszami Izby Celnej z Białej Podlaskiej zlikwidowali nielegalną rozlewnię gazową na której przepompowywano gaz z butli używanych w kuchenkach gazowych. Oszuści "zamieniali" używany w gospodarstwach domowych gaz płynny, który nie jest objęty podatkiem akcyzowym i po przepompowaniu sprzedawali jako LPG. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności publicznoprawnej to ponad 500 tysięcy złotych.

Lubelscy policjanci wspólnie z kolegami z Radomia oraz funkcjonariuszami Izby Celnej z Białej Podlaskiej zlikwidowali nielegalną rozlewnię gazową na której przepompowywano gaz z butli używanych w kuchenkach gazowych. Oszuści „zamieniali” używany w gospodarstwach domowych gaz płynny, który nie jest objęty podatkiem akcyzowym i po przepompowaniu sprzedawali jako LPG. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności publicznoprawnej to ponad 500 tysięcy złotych.
                                ZOBACZ FILM
Likwidacja rozlewni to wynik wspólnych działań policjantów do walki z Przestępczością Gospodarczą Komend Wojewódzkich w Lublinie i Radomiu oraz funkcjonariuszy Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Wczoraj funkcjonariusze na terenie jednej z posesji w powiecie Ryckim zastali na gorącym uczynku 36-letniego mieszkańca gminy Ryki podczas przepompowywania gazu z butli do głównego zbiornika. W chwili zatrzymania mężczyzna wymieniał butle w specjalnej aparaturze, która przy pomocy pompy tłoczyła gaz z butli i przewodami dostarczała go do głównego zbiornika.
                   
Zbiornik o pojemności blisko pięć tysięcy litrów znajdował się za ścianą budynku.
                   
                                
 
Na miejsce wezwani zostali strażacy oraz pracownicy zakładu gazowego. Okazało się, że instalacja nie posiada żadnej dokumentacji, a z uwagi na ilość gazu w zbiornikach stanowi realne zagrożenie dla osób przebywających na terenie posesji. Policjanci ustalili, że podczas pracy aparatury w każdej chwili mogło dojść do katastrofy. 
 
Policjanci zabezpieczyli cała instalację oraz samochód dostawczy na którym znajdowało się 80 butli z zawartością gazu najprawdopodobniej przygotowanych do przepompowania.
                   
 
Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że „oszuści” nabywali legalnie gaz płynny propan-butan deklarując jego użycie do odsprzedaży gospodarstwom domowym jako gaz grzewczy. Następnie z mniejszych butli gaz był przepompowywany do głównego zbiornika znajdującego się pomieszczeniami. Z kolei z tego zbiornika był przepompowywany do cysterny i trafiał na jedną ze stacji paliw. Tam był już sprzedawany jako paliwo samochodowe.
 
Policjanci ustalili, że proceder ten mógł trwać od początku 2007 roku. Właściciel stacji nielegalnie „zamieniając” nieobjęty stawką akcyzy gaz z butli używany w gospodarstwach domowych i sprzedając go jako pełnowartościowe i objęte akcyzą paliwo do pojazdów mechanicznych spowodował straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 500 tysięcy złotych.
 
Obecnie funkcjonariusze będą dokładnie sprawdzać dokumentację firmy oraz ustalać kolejne osoby zamieszane w nielegalny proceder.
      
Wczoraj 36 - latek został przesłuchany. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Wszystkim zamieszanym w ten proceder grozi odpowiedzialność karna za świadomą zmianę przeznaczenia wyrobu akcyzowego oraz za sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia wybuchem za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
J.D.
Powrót na górę strony