Aktualności

KWP: Dojedźmy i wróćmy bezpiecznie z sylwestrowej zabawy

Data publikacji 31.12.2008

Dziś będziemy witać nowy rok. Większość z nas będzie uczestnikami szampańskiej zabawy. Świętując to wydarzenie, nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie. Zadbajmy więc, byśmy szczęśliwie dojechali i wrócili z sylwestrowej zabawy...

Dziś będziemy witać nowy rok. Większość z nas będzie uczestnikami szampańskiej zabawy. Świętując to wydarzenie, nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie. Zadbajmy więc, byśmy szczęśliwie dojechali i wrócili z sylwestrowej zabawy.
 
         Przed nami sylwestrowa zabawa. Wielu z nas ten czas spędzi bawiąc się w klubach, restauracjach czy we własnym domu. Podczas tych imprez na stołach nie zabraknie alkoholu. Witając nowy rok, pamiętajmy jednak o tym, by rozpocząć go szczęśliwie. Wielu z nas po zakończonej zabawie będzie powracało do swoich domów. Część z nas będzie w stanie nietrzeźwości. Policjanci apelują, by w takim stanie kategorycznie nie wsiadać za kierownicę pojazdu. Może to skończyć się tragedią.
 
      O szczęściu może mówić 23-letni mieszkaniec powiatu kraśnickiego, który dziś przez jazdę w stanie nietrzeźwości o mały włos nie przypłacił życiem.  
Dziś około południa w miejscowości Zakrzówek kierujący daewoo tico 23 latek zjechał z drogi uderzając w słup ogrodzenia. W opuszczeniu przez kierowcę pojazdu musiała mu pomóc straż pożarna. Mężczyzna na szczęście nie odniósł obrażeń. Gorzej było z jego samochodem, który raczej nie nadaje się już do użytku. 
                   
Jak się okazało, kierowca tico miał 1,8 promila alkoholu we krwi. Początkowo został zabrany do szpitala, jednak po badaniach okazało się, że nie odniósł żadnych obrażeń.  
 
       
 
Policja apeluje:
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, białego lub czerwonego wina, jednego małego jasnego piwa, drinka lub kieliszka wódki może spowodować nieszczęście na drodze i wejście w konflikt z prawem. Picie alkoholu uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.
·Alkohol niszczy zdrowie, rujnuje życie osobiste i zawodowe, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
·Nie wybieraj się samochodem na imprezę, na której będzie podawany alkohol.
·Nie pij przed jazdą samochodem alkoholu.
·Umów się wcześniej, z którymś ze zmotoryzowanych niepijących gości, że odwiezie Cię do domu i kontroluj jego zachowania na imprezie.
·Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.
·Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia.
·Nie chwal się w towarzystwie, że masz mocną głowę do picia, nie podziwiaj za to innych.
·Nie zmuszaj kierowców do obowiązkowego picia toastów.
·Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol.
 
Picie alkoholu uniemożliwi Ci bezpieczną jazdę samochodem

Od momentu kiedy dostrzeżesz niebezpieczeństwo, zanim właściwie na nie zareagujesz, upływa jakiś czas. Ten czas powinien być jak najkrótszy. Wypicie alkoholu znacznie wydłuża czas reakcji.

 
3. Powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.
Po wypiciu alkoholu często będzie Ci się wydawać, że drzewo przy drodze i jadący z naprzeciwka samochód są dużo dalej niż w rzeczywistości.
 
4. Powoduje pogorszenie wzroku.
Będziesz miał problem z dostrzeganiem szczegółów, znaków, świateł, pieszych i innych pojazdów.
 
5. Pogarsza Twoją koordynację ruchów.
Będziesz miał trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie.
 
6. Alkohol powoduje obniżenie koncentracji.
Trudno Ci będzie skupić myśli i uwagę na skomplikowanym zajęciu jakim jest prowadzenie samochodu
 
Źródło: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
 
 

Mity alkoholowe

Potrzebuje tylko świeżego powietrza.Ani świeże powietrze ani zimny prysznic nie przyspieszą procesu trzeźwienia.
Wytrzeźwieję gdy napiję kawy lub coś zjem. Ani kawa, ani zjedzenie czegoś nie usunie alkoholu z Twego organizmu.
Pojadę bardzo wolno i ostrożnie. Alkohol zakłóca poczucie szybkości i odległości. Czasami jazda zbyt wolna może być tak samo niebezpieczna jak za szybka.
Zapalę papierosa, zjem tic - taca lub będę żuł miętową gumę, zjem ząbek czosnku itp. Jest to oszukiwanie samego siebie i pasażerów. W konfrontacji z nowoczesnym alcotestem takie praktyki nie mają szans! Nie baw się w zgadywanki.
 
Nie mam daleko.Jazda nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nie jest nigdy bezpieczna, gdy prowadzisz po pijanemu.
2. Ogranicza Twoje pole widzenia. Normalne pole Twojego widzenia obejmuje kąt 180 stopni. Wpływ alkoholu sprawia, że ten kąt zmniejsza się jak składany wachlarz aż dochodzi do widzenia jakby w tunelu. Możesz nie dostrzec pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi.
1. Zmniejszy szybkość Twoich reakcji.
Powrót na górę strony