Aktualności

Lublin: Dziewięciu bandytów w rękach Policji

Data publikacji 02.12.2008

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie rozbili trzy grupy, które w ostatnim okresie czasu dokonały szeregu napadów rabunkowych na terenie Lublina. Wśród zatrzymanych jest dziewięciu mężczyzn w wieku od 16 - 38 lat. Według posiadanej wiedzy sprawcy mają na koncie kilkadziesiąt rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Zostali tymczasowo aresztowani. Może im grozić do 15 lat więzienia...

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie rozbili trzy grupy, które w ostatnim okresie czasu dokonały szeregu napadów rabunkowych na terenie Lublina. Wśród zatrzymanych jest dziewięciu mężczyzn w wieku od 16 - 38 lat. Według posiadanej wiedzy sprawcy mają na koncie  kilkadziesiąt rozbojów i wymuszeń rozbójniczych.  Zostali tymczasowo aresztowani. Może im grozić do 15 lat więzienia.
                                                                    ZOBACZ FILM
            Zatrzymania bandytów to efekt działań, które policjanci ze specjalnej grupy do zwalczania przestępczości rozbójniczej prowadzili od kilku tygodni. Grupa została powołana w październiku przez Komendanta Miejskiego Policji insp. Jacka Buczka w związku z dużą liczba rozbojów do których doszło w ostatnim czasie w niektórych dzielnicach Lublina. W skład grupy weszli policjanci z Komendy Miejskiej oraz z lubelskich komisariatów.
Policjanci analizując wszystkie zgłoszenia z ostatnich kilku miesięcy ustalili, że w mieście działa kilka grup, które w brutalny sposób napadają i okradają przypadkowe osoby. Bandyci wykorzystując użycie siły, często dusząc, bijąc lub grożąc nożem zabierali swoim ofiarom przeważnie telefony komórkowe, zegarki oraz pieniądze. W przypadku niepodporządkowania się grozili przypaleniem twarzy papierosem.
Po kilkunastu dniach od powołania grupy w ręce policjantów jako pierwsi wpadli 19-letni Emil W., 19-letni Łukasz W, 18-letni Tomasz F. oraz 16-letni Mateusz G. – mieszkańcy powiatu lubelskiego. Dwa dni później policjanci zatrzymali 38-letniego Marcina K., 21-letniego Arkadiusza B. oraz trzech 19-latków Zbigniewa W., Piotra J. i Daniela S. – także z Lublina. Przy bandytach odnaleziono część przedmiotów pochodzących z przestępstw.
       
Analiza zebranych przez funkcjonariuszy materiałów pozwoliła ustalić, że każda z grup działała na „swoim terenie”. Kryminalni ustalili, że przestępcy napadali głównie na nieletnich w okolicy Al. Warszawskich, Al. Kraśnickich, ulicy Leszczyńskiego, Ogrodu Saskiego, ulic Narutowicza, Głębokiej i Nadbystrzyckiej. Ponadto sprawcy działali w rejonie Parku Ludowego w okolicy mostu nad Bystrzycą. Policjanci odzyskali już część skradzionych telefonów.
Mężczyznom przedstawiono w sumie kilkadziesiąt zarzutów. Siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Najmłodszym 16-latkiem zajmie się Sąd Rodzinny. Sprawcom może grozić do 15 lat pozbawienia wolności.  
         Policjanci zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy i to nie koniec zatrzymań. Kryminalni ustalili, że bandyci mają na koncie jeszcze kilkadziesiąt podobnych przestępstw, których ofiary nie zgłosiły się na policję. Zwracają się więc z apelem do wszystkich osób, które zostały w ten lub podobny sposób napadnięte, a nie zgłaszały tego faktu Policji o kontakt z Sekcją Dochodzeniowo-Śledczą KMP w Lublinie ul. Północna 3, tel. 081-535-53-38, 081-535-44-07 lub 997.
W szczególny sposób apel kierowany jest do rodziców i opiekunów najmłodszych. Być może brak telefonu lub innego cennego przedmiotu u Państwa dziecka jest wynikiem dokonanego na nim przestępstwa, o którym ze strachu lub wstydu bało się powiedzieć.
 
Powrót na górę strony