Aktualności

"Przenieśli się w czasie" w Policyjnej Izbie Pamięci

Data publikacji 22.05.2022

Blisko 70 uczniów lubelskich szkół podstawowych odwiedziło w ciągu ostatnich tygodni Policyjną Izbę Pamięci. To takie muzeum, w którym w jednym miejscu zgromadzona jest historia naszej formacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Powstała z myślą o utrwalaniu służby polskich policjantów. Prezentacja ciekawych zbiorów okraszona ich historią pozwoliła młodym gościom na chwilę „przenieść się w czasie”.

W dobie postępu technologicznego i rozwoju cyfryzacji, rzadko wraca się do tego, co było wiele lat wcześniej. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że wiedza czerpana z Internetu różni się od tej, którą mamy okazję nabyć poprzez nasze rzeczywiste doświadczenia. Dlatego tak bardzo ważne jest w dzisiejszych czasach, aby nie zapominać o historii i pielęgnować ją z myślą o tych, którzy stanowili kiedyś jej część. Dobrą okazją do tego jest odwiedzenie Policyjnej Izby Pamięci.

W tym miejscu znajdują się eksponaty, które były służbowym i prywatnym wyposażeniem funkcjonariuszy z tamtych lat. Wśród zbiorów znajduje się m.in. sprzęt transportowy, kwaterunkowy, sprzęt medyczny, sprzęt łączności, sprzęt radiowo-telewizyjny,  repliki broni i munduru, zbiory biblioteczne, archiwalne zdjęcia i wiele innych. W Sali Tradycji można obejrzeć m.in. repliki umundurowania Policji Państwowej podkomisarza i przodownika, pojazd marki UAZ 469B, urządzenie szyfrujące,  raporty, rozkazy, medale i odznaki.

Zetknięcie się z eksponatami, które niegdyś służyły mundurowym podczas służby, to nie lada atrakcja. Obcowanie z takimi przedmiotami zazwyczaj budzi wiele emocji. Szczególnie wśród dzieci, które ze względu na swój młody wiek, nigdy wcześniej ich nie widziały i nie miały nawet o nich wiedzy. Tym sposobem mają możliwość na chwilę „przenieść się w czasie” i obejrzeć część historii naszej formacji.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasze muzeum odwiedziło łącznie blisko 70 uczniów lubelskich szkół: Szkoły Podstawowej numer 20 w Lublinie oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26  w Lublinie.  Pod opieką pedagogów i wychowawców dzieci mogły nie tylko obejrzeć prezentowane eksponaty, ale również dowiedzieć się o ich historii, komu i do czego służyły. Tego wszystkiego uczniowie klas pierwszych, siódmych i ósmych dowiedzieli się od opiekuna tego miejsca - Pana Zbigniewa Skrzypka - pracownika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Lublinie. Opowiadane przez kustosza historie wzbudziły ciekawość młodych słuchaczy, którym, nasuwało się wiele pytań.
 
  dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem policyjnych eksponatów serdecznie zapraszamy do Izby Pamięci. Mieści się ona w budynku Komisariatu Policji 6 w Lublinie przy ulicy Gospodarczej 1. Zwiedzanie Sali Tradycji - Izby Pamięci możliwe jest w każdy wtorek w godzinach 8.00 – 14.00 po wcześniejszym zgłoszeniu grupy lub osób indywidualnych do pracownika Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, pod numer telefonu  47 811 42 44, lub kontakt mailowy na adres zbigniew.skrzypek@lu.policja.gov.pl. Zachęcamy także do odwiedzenia strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w zakładce „Izba Pamięci”.

komisarz Anna Kamola

  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
  • dzieci zwiedzają Policyjną Izbę Pamięci
Powrót na górę strony