Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Zespół technik audiowizualnych

Zespół technik audiowizualnych

Badania fonoskopijne

FO­NO­SKO­PIA - to jed­na z młod­szych dzie­dzin kry­mi­na­li­sty­ki. Zaj­mu­je się głów­nie iden­ty­fi­ka­cją osób na pod­sta­wie ana­li­zy mowy. Mowy, to zna­czy za­rów­no gło­su jak i for­my, spo­so­bu i tre­ści prze­ka­zy­wa­nej in­for­ma­cji. Fo­no­sko­pia ko­rzy­sta między inymi z osią­gnięć ta­kich dzie­dzin, takich jak: lin­gwi­sty­ka, fo­ne­ty­ka, lo­go­pe­dia, so­cjo­lin­gwi­sty­ka, psy­cho­lin­gwi­sty­ka, pa­to­lin­gwi­sty­ka oraz aku­sty­ka.

Oprócz iden­ty­fi­ka­cji osób, biegli fo­no­sko­pii ana­li­zu­ją au­ten­tycz­ność do­wo­do­wych na­grań (czyli cią­głość za­pi­sów dźwiękowych), iden­ty­fi­ku­ją urzą­dze­nia słu­żą­ce do re­je­stra­cji (ma­gne­to­fo­ny), a tak­że - co jest naj­bar­dziej pra­cochłonne jak i cza­so­chłon­ne - spi­su­ją treść wy­po­wie­dzi utrwa­lo­nych na wszel­kie­go ro­dza­ju no­śni­kach umoż­li­wia­ją­cych za­pi­sa­nie dźwię­ku, w szcze­gól­no­ści szep­tu i mowy in­ten­syw­nie za­kłó­co­nej i znie­kształ­co­nej. Ma­te­ria­łem do­wo­do­wym są naj­czę­ściej roz­mo­wy o cha­rak­te­rze po­gróż­ko­wym (wy­mu­sze­nie ha­ra­czu, in­for­ma­cje o pod­ło­żo­nych ła­dun­kach wy­bu­cho­wych) oraz kłót­nie ro­dzin­ne i są­siedz­kie.

Stanowisko odsłuchowe do badań fonoskopijnych    

 

Stanowisko do montażu nagrań dźwiękowych i ich korekcji.

W lu­bel­skim la­bo­ra­to­rium wy­ko­nu­je się je­dy­nie: spi­sy­wa­nie tre­ści do­wo­do­wych roz­mów, po­bie­ra ma­te­riał po­rów­naw­czy do ba­dań iden­ty­fi­ka­cyj­nych oraz w trud­nych i nie­ty­po­wych sy­tu­acjach za­bez­pie­cza ma­te­riał do­wo­do­wy.

Za­kres ba­dań fo­no­sko­pijnych:

  • Ustalanie tre­ści wypowiedzi wraz z identyfikacja mówców w obrębie materiału dowodowego.
  • Analiza tła akustycznego w celu określenia odgłosów towarzyszących rozmowie.
  • Utrwalanie odsłuchowe nagrań zakłóconych, korekcja (poprawa wyrazistości i zrozumiałości mowy), konwersja (zmiana formatu zapisu), kopiowanie, po­bie­ra­nie ma­te­ria­łu po­rów­naw­cze­go – czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej (sprawozdanie) – na wniosek.

W niedalekiej przyszłości planowane jest poszerzenie zakresu badań o identyfikację osób na podstawie analizy mowy oraz badania autentyczności i ciągłości zapisów dźwiękowych.

 

Badania cyfrowych nośników danych

Zespół technik audiowizualnych realizuje również zadania związane z wykonywaniem kryminalistycznej dokumentacji w technice wideo. Na zlecenia sądów, prokuratur i jednostek Policji poprawia się jakość zapisanego obrazu, jak również przekształca się go na dokumentację fotograficzną służącą w dalszym procesie do identyfikacji osób i rzeczy.

 

Zakres czynności technicznych (czynności wykonywanych na wniosek - pismo) obejmuje:

  • Wykonywanie kopii obrazu z zapisów wizualnych.
  • Rejestrację czynności procesowych.
  • Wyodrębnianie z zapisów wizualnych kadrów i ich edycję.
  • Wykonywanie dokumentacji poglądowych.
  • Zabezpieczanie danych z nośników cyfrowych.
  • Wykonywanie kopii binarnych nośników cyfrowych.
  • Odczyt zawartości telefonów komórkowych.
  • Przeglądanie, wstępną selekcję i konwertowanie plików.
  • Zabezpieczanie zapisów z cyfrowych rejestratorów obrazów.

 

Zakres badań (wykonywanych na pdstawie postanowienia) obejmuje:

  • Badania identyfikacyjne utrwalonych obiektów i miejsc na podstawie zapisów wizualnych (odzież, pojazdy, numery identyfikacyjne, logo, i tym podobne.).
  • Badania identyfikacyjne urządzeń służących do utrwalania obrazu.
  • Badania zapisów wizualnych pod kątem określenia metod i śladów ingerencji w zarejestrowany obraz.
  • Badania mające na celu ustalanie wymiarów obiektów w oparciu o utrwalony obraz.
  • Dokonywanie ustaleń możliwych do stwierdzenia w oparciu o analizę zapisu wizualnego (na przykład: selekcja materiału, ustalanie czasu rejestracji obrazu i miejsca rejestracji, sprzętu użytego do rejestracji).

Stanowisko do identyfikacji utrwalonych obiektów i miejsc na podstawie zapisów wizualnych.

Zespół wyposażony jest w urządzenie cyfrowe "mini-lab" do obróbki fotochemicznej materiałów i wykonywania zdję­ć na po­trze­by służ­by tech­ni­ki kry­mi­na­li­stycz­nej wo­je­wództw: lu­bel­skie­go, pod­la­skie­go, pod­kar­pac­kie­go i świę­to­krzy­skie­go, w ilo­ści kil­ku­set ty­się­cy w cią­gu roku.

Urządzenie cyfrowe (mini-lab) do obróbki fotochemicznej materiałów i wykonywania zdję­ć.

 

Badania informatyczne

Badania informatyczne są jed­ną z naj­młod­szych specjalności w La­bo­ra­to­rium.

Stanowisko do iden­ty­fi­ka­cji sprzę­tu kom­pu­te­ro­we­go i urzą­dzeń pe­ry­fe­ryj­nych.

Stanowisko do identyfikacji sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych  

Stanowisko do identyfikacji sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych

Za­kres ba­dań obej­mu­je:

  1. Ba­da­nia iden­ty­fi­ka­cyj­ne sprzę­tu kom­pu­te­ro­we­go i urzą­dzeń pe­ry­fe­ryj­nych.
  2. Usta­la­nie prze­zna­cze­nia urzą­dzeń informatycznych, ich spraw­no­ści oraz za­war­to­ści ich pa­mię­ci.
  3. Usta­la­nie i ana­li­za za­war­to­ści cyfrowych nośników danych.
  4. Usta­la­nie cech fa­brycz­nych sprzę­tu i pod­ze­spo­łów, ujaw­nia­nie ich cech in­dy­wi­du­al­nych, po­zwa­la­ją­cych na iden­ty­fi­ka­cje wła­ści­cie­la.
  5. Od­zy­ski­wa­nie da­nych z no­śni­ków cy­fro­wych.
  6. Badania telefonów komórkowych.
  7. Zabezpieczanie danych z komputerów, dysków, wykonywanie kopii nośników danych, zgrywanie zawartości telefonów komórkowych, konwertowanie plików – czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej (sprawozdanie) – na wniosek.

Zespół nie wy­ko­nu­je ba­dań no­śni­ków i za­war­tych na nich da­nych pod ką­tem na­ru­sze­nia usta­wy o ochro­nie praw au­tor­skich i praw po­krew­nych (w­ła­sno­ści in­te­lek­tu­al­nej) oraz ustalania płci i wieku osób zarejestrowanych w plikach oraz charakteru ich treści (np.: erotyka, pornografia, pedofilia, przemoc seksualna).

 

Badania antroposkopijne

Za­kres wykonywanych czynności certyfikowanych specjalistów to odtwarzanie wyglądu osób i przedmiotów (czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej – na wniosek). Spo­rzą­dzo­ne przez ry­sow­ni­ka na pod­sta­wie opi­su słow­ne­go i ze­znań świad­ków i po­krzyw­dzo­nych, por­tre­ty pa­mię­cio­we spraw­ców prze­stępstw wykonywane są me­to­dą kom­pu­te­ro­wą (komputerowy sys­tem iden­ty­fi­ka­cji twa­rzy i me­to­dą ry­sun­ko­wą.

Ponadto, certyfikowany specjalista wykonuje:

  • wersje wyglądu na podstawie opisu słownego lub zdjęć,
  • wizerunki fikcyjnych osób,
  • tablice do okazań osób i przedmiotów.

 

Biegły badań antroposkopijnych wykonuje identyfikację osób i N.N zwłok na podstawie zapisów wizualnych, progresję i regresję wiekową osób na podstawie zdjęć, retusz cyfrowy zdjęć i fotomontaż.

Stanowisko do badań antroposkopijnych

 

 

Analiza plam krwawych

Do zadań certyfikowanego specjalisty z zakresu analizy plam krwawych należy ujawnienie oraz procesowe i techniczne zabezpieczenie śladów krwi na potrzeby analizy w kierunku rekonstrukcji i ustalenia przebiegu zdarzenia, a także typowanie próbek do dalszych badań genetycznych przy użyciu testów specyficznych i niespecyficznych. Ujawnienie śladów krwawych, oprócz klasycznych metod, obejmuje również ujawnienie niewidocznych śladów krwi z wykorzystaniem zjawiska chemiluminescencji i/lub oświetlaczy o różnej długości fali światła kontrastujących krew na różnych powierzchniach. Procesowe zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia obejmuje opis w protokole oględzin ze szczególnym uwzględnieniem właściwości podłoża, na którym ujawniono ślady, wymiarowanie i oznaczanie poszczególnych śladów, określanie położenia i wyznaczanie przestrzeni potencjalnego źródła śladów. Z czynności certyfikowanego specjalisty sporządzane jest sprawozdanie zawierające opis wykonanych czynności, a także określenie w ramach możliwości i kompetencji mechanizmu powstania śladów krwawych.

Fikcyjne (szkolenione) oględziny miejsca zdarzenia w celu poszukiwania plam krwawych   Fikcyjne (szkoleniowe) miejsce ujawnienia plam krwawych

Konieczność uczestnictwa w czynnościach certyfikowanego specjalisty z zakresu analizy plam krwawych wymaga sporządzenia pisma, w którym jasno należy określić cel jego uczestnictwa w czynnościach wynikający z jego zakresu zadań np.: „Ujawnienie i zabezpieczenie śladów krwawych w celu ustalenia mechanizmu powstawania śladów krwawych”.
Certyfikowany specjalista z analizy plam krwawych nie sporządza sprawozdań z czynności, w których nie uczestniczył osobiście.

Czynności techniczne z zakresu analizy plam krwawych są zgodne z procedurą badawczą "Analiza plam krwawych" o numerze HJ-17/Pb-PK/1/20 wydanie I z dnia 11.08.2020 roku.

Powrót na górę strony