Zespół mechanoskopii
W skład Zespołu mechanoskopii wchodzą biegli z zakresu:
- badań mechanoskopijnych,
- badań broni i balistyki,
Biegli badań mechanoskopijnych wykonują badania i sporządzają ekspertyzy z zakresu mechanoskopii klasycznej i oznaczeń identyfikacyjnych.
BADANIA MECHANOSKOPIJNE
Do badań mechanoskopijnych należą:
- Identyfikacja narzędzi i innych przedmiotów na podstawie pozostawionych przez nie śladów w czasie mechanicznego działania,
- Określanie kierunku i zwrotu siły oraz sposobu stłuczenia lub uszkodzenia szyb,
- Określanie, czy przedmioty lub ich części stanowiły przed rozdzieleniem bezpośrednie całości lub też czy pochodziły z tej samej produkcji (serii),
- Badania plomb i plombownic,
- Badania identyfikacyjne znaczników, cechowników i numeratorów,
- Badania mechanicznych urządzeń zamykających,
- Badania mechanoskopijne monet i wyrobów jubilerskich,
- Określanie sposobu mechanicznego uszkodzenia przedmiotów,
- Badania autentyczności numerów identyfikacyjnych naniesionych na podłożu z metalu, drewna, tworzywa sztucznego, szkła itd..
Biegli z zakresu badań mechanoskopijnych lubelskiego zespołu mechanoskopii dysponują unikalnym urządzeniem (w Polsce znajdują się jedynie dwa egzemplarze tego urządzenia, drugi w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji) służącym do magnetooptycznej wizualizacji pól numerowych pojazdów. Biegli zakresu badań mechanoskopijnych województwa lubelskiego od lat plasują się w czołówce w Polsce pod względem liczby wykonanych badań.
Badania mechanoskopijne prowadzone są zgodnie z procedurą: „Badania śladów mechanoskopijnych” o numerze HJ-10/Pb-M/1/15, wydanie V, z dnia 21.09.2015 roku.
Badania oznaczeń identyfikacyjnych prowadzone są zgodnie z procedurą: „Badania oznaczeń identyfikacyjnych” o numerze HJ-9/Pb-M/2/20, wydanie VI, z dnia 14.08.2020 roku.
Uwaga: Badania mechanoskopijne mają charakter badań niszczących w następujących przypadkach:
- badania mechanizmów zamykających (wkładki zamków, kłódki, i tym podobne.), w przypadku gdy zachodzi konieczność zbadania wewnętrznych elementów mechanizmów zamykających,
- badania śladów w rozdzieleń w postaci przecięć, nacięć i tym podobne, gdy zachodzi konieczność wycięcia śladu do dalszych badań,
- badanie oznaczeń identyfikacyjnych pojazdów w celu określenia ich oryginalności.
Badania broni i balistyki w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie prowadzone są od 1994 roku. Podstawowym typem badań są badania przedmiotów i urządzeń pod kątem ustalenia, czy stanowią one broń (palną, pneumatyczną, gazową lub inną broń miotającą) czy na ich posiadanie wymagane jest pozwolenie oraz czy nadają się do oddawania strzałów.
Wykonywane są również badania amunicji (określające jej kaliber, wzór, producenta, stan techniczny i zastosowanie do konkretnych wzorów broni) oraz części amunicji – jak łuski i pociski.
Zakres badań broni i balistyki:
- Ustalanie rodzaju, wzoru (modelu) oraz kalibru broni palnej i amunicji oraz określanie ich zdatności do oddania strzału,
- Identyfikacja łusek i pocisków,
- Analiza zjawisk towarzyszących strzałowi z broni palnej,
- Analiza uszkodzeń postrzałowych odzieży i innych przedmiotów,
- Badania z zakresu balistyki zewnętrznej,
- Identyfikacja broni palnej na podstawie odstrzelonych łusek lub pocisków,
- Badanie urządzeń miotających produkcji przemysłowej i samodziałowej oraz amunicji do nich,
- Prowadzenie zbiorów służących do identyfikacji rzeczy oraz pomocniczych zbiorów niezbędnych w prowadzonych badaniach kryminalistycznych.
Badania broni prowadzone są zgodnie z procedurą: „Badanie urządzeń o charakterze broni palnej” o numerze HJ-7/Pb-BB/1/20, wydanie X, z dnia 02.09.2020 roku.
Badania amunicji prowadzone są zgodnie z procedurą: „Badanie przedmiotów o charakterze amunicji” o numerze HJ-8/Pb-BB/2/20, wydanie X, z dnia 02.09.2020 roku.
Uwaga: Badania z zakresu broni i amunicji w zakresie określenia sprawności amunicji, mają charakter niszczący.