Zespół biologii
Od 2019 roku Zespół Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie uczestwniczy w zewnątrzlaboratoryjnym teście biegłości CTS (Collaborative Testing Service).
W 2022 roku Zespół Biologii wykonał testy nr:
-22-5706, w którym określono rodzaj śladu biologicznego wraz z oznaczeniem jego profilu DNA (w systemie służącym do badania cech autosomalnego DNA oraz z wykorzystaniem systemu Yfiler Plus dedykowanego do oznaczenia cech męskiego DNA, zlokalizowanego na chromosomie Y.
-22-5882, w którym dokonano analizy statystycznej mieszaniny DNA.
Testy zostały wykonane z wynikiem pozytywnym.
Przez wiele lat biologia kryminalistyczna bazowała na badaniach dwóch uczonych Karola Landstesteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi w układzie AB0 oraz Aleca Jeffreysa, który w 1985 roku odkrył polimorficzne sekwencje minisatelitarne i wprowadził technikę DNA fingerprinting. Obecnie do badań śladów biologicznych wykorzystuje się analizę genetyczną, która w przeciwieństwie do badań serologicznych i analizy polimorfizmu enzymów nie podlega ograniczeniom, takim jak zmiany wywołane procesami gnilnymi, czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub degradacją związaną z wiekiem śladów.
Ślad biologiczny jest substancją organiczną, który w ujęciu anatomiczno-fizjologicznym można sklasyfikować jako:
- pochodzenia tkankowego (na przykład: krew, włosy, kości)
- wydzieliny (na przykład: ślina, nasienie)
- wydaliny (na przykład: kał, mocz).
Zespół biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie powstał w 1990 roku. Do zadań zespołu biologii należy:
Wykonywanie badań identyfikujących i porównawczych materiału biologicznego:
- identyfikacja rodzajowa śladu biologicznego (na przykład: krew, ślina, nasienie), poprzez analizę mikroskopową, immunochromatograficzną lub biochemiczną,
- potwierdzenie ludzkiego pochodzenia materiału biologicznego,
- identyfikacja (indywidualizacja) ludzkiego śladu biologicznego metodami biologii molekularnej.
wyżej wymieniona indywidualizacja obejmuje następujące etapy:
- Izolacja ludzkiego DNA - w zależności od charakteru śladu przeprowadza się metodami ekstrakcji organicznej (metoda "fenolowa") lub nieorganicznej na przykład metoda absorcji-elucji z zastosowaniem zestawu kolumienkowego lub w 5% roztworze Chelex 100 oraz metoda magnetyczna (z użyciem kulek magnetycznych).
- Oznaczenie ilości DNA przy użyciu metody Real-Time PCR.,
- Amplifikacja niekodujących fragmentów ludzkiego jądrowego DNA autosomalnego oraz chromosomu Y (STR i YSTR),
- Obrazowanie i analiza wyników następuje przy użyciu sekwenatora kapilarnego AB 3500 HID oraz oprogramowania "GeneMapper® ID Software".
Opracowanie statystyczne wyników badań na zgodność z materiałem porównawczym.
-
Kwalifikacja i zabezpieczenie (techniczne i procesowe) materiału do identyfikacji genetycznej,
-
Realizacja zadań związanych z bazą DNA „Genom”.
-
Techniczne i procesowe zabezpieczanie śladów i materiału porównawczego w przypadku najpoważniejszych przestępstw i zdarzeń.
Pozostałe po badaniach genetycznych izolaty DNA Laboratorium przechowuje przez okres 6 miesięcy, po czym są one przekazywane do utylizacji.
W zespole biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie nie prowadzi się badań mających na celu:
- określenie grupowej przynależności krwi w układach AB0 oraz Rh,
- oznaczanie zwierzęcego materiału biologicznego zarówno technikami serologicznymi jak i genetycznymi,
- oznaczanie sekwencji mitochondrialnego DNA.
Badania biologiczne prowadzone są zgodnie z akredytowaną procedurą badawczą „Kryminalistyczne badania DNA w multipleksowych systemach STR” o numerze HJ-1/Pb-B/1/19, wydanie IX z dnia 23.07.2019 roku.
Uwaga: Badania biologiczne mogą mieć charakter niszczący materiał dowodowy, w przypadku konieczności pobrania próbek do badań wraz z podłożem.