KWP: Dzieci i młodzież z Lubelszczyzny rozpoczynają ferie
Od najbliższego poniedziałku w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, niektórzy pozostaną w domach. Ważne, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich. Dzisiaj przedstawiciele Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego radzili jak przygotować dzieci i młodzież do zimowego wypoczynku.
Już jutro w szkołach na Lubelszczyźnie zabrzmi ostatni dzwonek przed zimowymi feriami. O tym, na co zwracać uwagę podczas tego wypoczynku mówili podczas briefingu poświęconemu bezpieczeństwu przedstawiciele Policji oraz ITD.
Bezpieczeństwo na drodze.
Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.
Podczas ubiegłorocznych ferii, od 26 stycznia do 11 lutego 2018 r. policjanci skontrolowali blisko 7000 kierujących, w tym 104 autokary przewożące dzieci na obozy i zimowiska. W tym czasie doszło do 33 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5 osób a 35 zostało rannych, w tym 1 dziecko do lat 14.
Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy zorganizowany wyjazd można zgłosić Policji, po to by funkcjonariusze skontrolowali autokar, którym dzieci wyruszą w podróż.
Sposób zgłoszenia kontroli autokaru:
Zgłoszenie kontroli powinno zawierać informację dotyczące miejsca kontroli pojazdu, przewoźnika oraz liczby przewożonych osób. Na terenie miasta Lublina wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów: al. Zygmuntowskie – parking przy hali MOSiR i al. Warszawskie – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej.
Lista miejsc kontroli autokarów na terenie woj. lubelskiego:
Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:
Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.
Bezpieczeństwo na zimowiskach.
Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:
Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy nasze pociechy, by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.
Bezpieczeństwo na stokach.
Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.
Kto zaś mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.
Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny od d 20 zł do 5 tys. zł.
Uwaga na niebezpieczne ślizgawki!
Dzieci bardzo często wybierają naturalne lub sztuczne zbiorniki jako ślizgawki wodne, co niestety niesie za sobą duże ryzyko wypadków i utonięć. Unikajmy takich zabaw. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.
Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.
R.L.R.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)