Zatrzymany oszust podający się za policjanta
Za usiłowanie oszustwa odpowie 23-letni mieszkaniec powiatu krasnostawskiego. Mężczyzna ten podając się za policjanta żądał od kilku chełmianek pieniędzy. W zamian miał odstąpić od czynności w związku z rzekomym wypadkiem kogoś z rodziny tych kobiet. Został on zatrzymany przez chełmskich kryminalnych. Do jego ujęcia przyczynili się dziennikarze jednego z lokalnych tygodników. Na szczęście w żadnym przypadku nie doszło do przekazania pieniędzy. Wczoraj sąd aresztował 23-latka na okres 3-ch miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Do zdarzenia doszło w piątek na terenie Chełma. Dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta. Z relacji zgłaszającej wynikało, że do 94-letniej chełmianki zadzwoniła jakaś kobieta, która podając się za córkę prosiła o pieniądze w związku z wypadkiem, w którym uczestniczyła. Chodziło o kwotę 35 tysięcy złotych na załatwienie tej sprawy. Po pieniądze miał się zgłosić wskazany policjant.
Na szczęście rozsądek i rozwaga członków rodziny starszej pani oraz szybki kontakt z Policją uchroniły chełmiankę od utraty pieniędzy. Rzekomy policjant bardzo szybko wpadł w ręce organów ścigania. Mężczyzna kręcił się w okolicy miejsca zamieszkania starszej pani.
Do jego ujęcia przyczynili się dziennikarze jednego z lokalnych tygodników, którzy zainteresowali się tą sprawą.
Fałszywym policjantem okazał się 23-letni mieszkaniec powiatu krasnostawskiego. Był on już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko mieniu i porządkowi publicznemu. Jak ustalili funkcjonariusze, w podobny sposób chciał on oszukać jeszcze dwie inne kobiety. W żadnym przypadku nie doszło do przekazania pieniędzy.
Wczoraj Sąd Rejonowy w Chełmie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.
To nie pierwszy raz, kiedy z mieszkańcami naszego powiatu kontaktują się oszuści podający się za członków rodziny czy też policjantów. Może skończyć się to różnie. Tym razem osoby te wykazały się dużą czujnością i nie doszło do utraty pieniędzy. Apelujemy o ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych. Ustalmy czy osoba podająca się za członka rodziny faktycznie potrzebuje pomocy i jest tą osobą, za którą się podaje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktujmy się z jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub też 112.
E.C.