Aktualności

KWP: "EDWARD” Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Data publikacji 21.09.2017

Profesjonalny instruktaż z udzielania pierwszej pomocy w wypadku drogowym, zasady postępowania z osobami rannymi oraz wykonywanie czynności resuscytacyjnych na fantomie czekały dziś na kierowców i pasażerów, którzy przejeżdżali przez miejscowość Kopanina w pow. lubartowskim. Był to element działań profilaktyczno-edukacyjnych przeprowadzonych w ramach obchodzonego dziś Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach „EDWARD”.

Działania zostały przeprowadzone przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Lublinie, Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Dzisiaj od godz. 10.00 kierujący, którzy przejeżdżali przez miejscowość Kopanina w pow. lubartowskim napotykali na nietypowe kontrole. Podczas akcji oprócz  sprawdzania m.in. stanu trzeźwości kierujących, posiadanych uprawnień i dokumentów pojazdu, policjanci zachęcali  kierujących do wzięcia udziału w krótkim instruktażu  udzielania pierwszej pomocy. Takiego krótkiego szkolenia udzielali w karetce wykwalifikowani ratownicy medyczni.  Kierujący uzyskali praktyczne porady dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy  poszkodowanemu, oraz  mogli  przeprowadzić na fantomie czynności resuscytacyjne.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Łącznie w instruktażu wzięło udział ponad 70 osób, w tym kierowców i pasażerów. Dodatkowo uczestniczy otrzymali alkotesty, odblaski oraz profilaktyczne ulotki. Kierowcom biorącym udział w krótkim szkoleniu, przedstawiciele Muzeum Zamojskich w Kozłówce wręczali kierowcom  zaproszenia na prezentowane w muzeum ekspozycje.

Dzisiejsze działania odbyły się w ramach obchodzonego 21 września Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach „Edward”. Akcja ta prowadzona jest we wszystkich europejskich krajach. EDWARD uświadamia społeczeństwu, że kwestia bezpieczeństwa drogowego dotyczy nas wszystkich.

Od stycznia 2017 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 741 wypadków w następstwie, których 89 osób zostało zabitych, a 887doznało obrażeń. Celem  dzisiejszych działań jest zatem podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego związanej z zagrożeniami, jakie płyną z niewłaściwych zachowań na drodze. Lekceważenie przepisów bardzo często jest przyczyną wielu tragedii. Dlatego też umiejętność prawidłowego udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych jest bardzo istotna, gdyż  zwiększa szansa na przeżycie.

AK

Powrót na górę strony