Aktualności

Lublin: Nietrzeźwy kierowca autokaru chciał wieźć dzieci na wycieczkę

Data publikacji 11.07.2017

40-letni kierowca autokaru, który dziś rano miał wieźć dzieci na wycieczkę do Zamościa i Krasnobrodu miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Do zdarzenia doszło po godzinie 9:00 w Bychawie na ul. Kwiatkowskiego tuż przed odjazdem autokaru. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie za swoje postępowanie przed Sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godz. 9:00 na ul. Kwiatkowskiego w Bychawie. Na parking przy kościele udali się policjanci z Komisariatu Policji w Bychawie. Na prośbę organizatora mieli sprawdzić stan trzeźwości kierujących autokarami przed wyjazdem na zorganizowaną wycieczkę do Zamościa i Krasnobrodu. Na miejsce przyjechało 5 autokarów, które miały zabrać około 200 dzieci na wycieczkę. Policjanci po przebadaniu czterech kierujących, przystąpili do sprawdzenia stanu trzeźwości ostatniego kierującego, 40-letniego mieszkańca Kraśnika, który okazał się być nietrzeźwy. Badanie  wykazało, że ma w organizmie ponad pół promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Nieodpowiedzialny 40-latek odpowie teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przed Sądem. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz utratą uprawnień do kierowania nawet na 15 lat.

Pamiętajmy! Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie, które nie wywołuje widocznych zmian w zachowaniu się człowieka powoduje zaburzenia reakcji wzrokowej, słuchowej oraz pogarsza precyzje ruchów.

W okresie wakacji w sposób szczególny będziemy czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów na wakacje oraz powrotów z miejsc wypoczynku. Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą.

Zgłoś kontrolę autokaru

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje spostrzeżenia zgłosić policjantom.

K.K.