Aktualności

KWP: Policjanci szkolili się jak walczyć z „mową nienawiści”.

Data publikacji 05.03.2015

Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie odbyło się szkolenie dotyczące prowadzenia postępowań karnych o przestępstwa z szeroko rozumianej „mowy nienawiści”. Zajęcia umożliwiły wymianę poglądów, rozszerzenie współpracy oraz wypracowania wspólnych metod prowadzenia postępowań. Szkolenie zostało zorganizowane przez Prokuraturę Generalną. Wzięli w nim udział prokuratorzy oraz przedstawiciele Policji z woj. lubelskiego zajmujący się zwalczaniem tego typu przestępczości.

„Mowa nienawiści” obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Są nimi m.in. dyskryminacja,  wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o obcym pochodzeniu.

Zorganizowane dzisiaj przez Prokuraturę Generalną szkolenie dotyczyło prowadzenia postępowań karnych o przestępstwa z szeroko rozumianej „mowy nienawiści”. Do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji z województwa lubelskiego zajmujący się ściganiem tego rodzaju przestępczości. Wśród nich znaleźli się m.in. Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie oraz jego zastępca, a także Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka LKWP.

Szkolenie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się w formie wideokonferencji transmitowanej z Prokuratury Generalnej. Podczas wideokonferencji poruszono szereg zagadnień dotyczących zwalczania tego rodzaju zjawisk. Omówiono regulacje prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz aktualną praktykę orzeczniczą. Druga część odbyła się w formie warsztatów. Przygotowane kazusy miały pomóc w omówieniu problematyki prowadzenia postępowań przygotowawczych.

Wspólne zajęcia przeprowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie umożliwiły wymianę poglądów przez prokuratorów i policjantów, rozszerzenie wzajemnej współpracy oraz wypracowanie wspólnych standardów prowadzenia postępowań przygotowawczych.

 KG

Powrót na górę strony