KWP: Uważajmy na drodze.
Minionej doby na drogach naszego województwa doszło do 19 wypadków, w których 23 osoby odniosły obrażenia. 11 wypadków to zdarzenia z udziałem pieszych. Do 6 takich wypadków, w których obrażenia odniosło 8 osób doszło w Lublinie. Odnotowaliśmy także blisko 100 kolizji. Policja apeluje o ostrożność, cierpliwość i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych. Pamiętajmy, im większy ruch na drodze tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku drogowego. Apelujemy także o zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych. Przypominamy także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają po drodze poza obszarem zabudowanym.
W ciągu minionej doby na drogach województwa lubelskiego doszło do 19 wypadków, w których 23 osoby odniosły obrażenia. Zdecydowana większość, bo aż 11, to wypadki z udziałem pieszych. Tylko w Lublinie na przejściach dla pieszych doszło do 6 takich zdarzeń, w których obrażenia odniosło 8 osób, w tym troje dzieci.
Do najpoważniejszego z nich doszło kilka minut po godz. 15: 00 przy al. Spółdzielczości Pracy. Kierujący samochodem m-ki Citroen wjechał w grupę dzieci przechodzących przez ulicę na przejściu. Dwaj chłopcy w wieku 12 i 13 lat oraz 13 letnia dziewczynka przewiezieni zostali do szpitala. Czwarte z dzieci, 10 latka nie doznała obrażeń. 44 letni kierowca był trzeźwy.
Dzisiejsza dobra również rozpoczęła się tragicznie. Około godz. 6: 00 doszło do śmiertelnego wypadku w Puchaczowie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący pojazdem marki Audi stracił panowanie nad pojazdem i na łuku jezdni zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył bokiem auta w nadjeżdżający z przeciwka pojazd marki Fiat Seicento.
Przed godz. 10: 00 doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia na trasie K- 2 w miejscowości Rogoźniczka. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów audi A4 z fiatem ducato pasażerka audi poniosła śmierć na miejscu. Kierujący pojazdami zabrani zostali do szpitala na badania. Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący audi podczas manewru wyprzedzania samochodu ciężarowego zjechał na przeciwny pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z busem.
Policja apeluje o ostrożność, cierpliwość i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych. KIEROWCO PAMIĘTAJ! Kierowanie pojazdem to także odpowiedzialność za przewożone osoby i innych uczestników ruchu. Wyobraźnia, rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa.
Nie mały udział w zdarzeniach drogowych mają też piesi i rowerzyści, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej popełniane przez nich wykroczenia to: nagłe wtargnięcia na jezdnię, przechodzenie poza przejściem dla pieszych, na czerwonym świetle, jazda nieoświetlonym rowerem, bez odblasków oraz przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.
Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Musimy pamiętać, że jeden odblask może uratować nasze życie. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h w zderzeniu z nim niechronieni uczestnicy ruchu odnoszą obrażenia. To, jakiego rodzaju one będą zależy między innymi od gabarytów samochodu, od tego czy uderzył w nich bokiem czy maską, a także od stanu nawierzchni. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów.
Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł.
R.L.R.