Aktualności

KWP: Policyjni liderzy ds. ochrony praw człowieka wzięli udział w warsztatach w Państwowym Muzeum na Majdanku

Data publikacji 03.11.2016

Policjanci z lubelskiego garnizonu wzięli dziś udział w warsztatach zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Celem spotkania, które odbyło się dokładnie w rocznicę akcji „Erntefest” było zwrócenie uwagi na propagowanie wśród społeczeństwa poszanowania praw i wolności drugiego człowieka.

   

W dzisiejszym spotkaniu, które odbyło się  w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku wzięli udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Robert Szewc oraz podinsp. Edyta Naja Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. Ochrony praw Człowieka, funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych lubelskiego garnizonu Policji – liderzy ds. ochrony praw człowieka.

   

Dzisiejsze spotkanie przypada w rocznicę tzw. akcji Erntefest. Przeprowadzona na Majdanku dokładnie 3 listopada 1943 r. egzekucja na 18.000 Żydach była najbardziej wstrząsającym wydarzeniem w dziejach tego obozu i jednocześnie największą egzekucją w historii obozów koncentracyjnych. Dokonano jej podczas masowych rozstrzeliwań przeprowadzonych pod kryptonimem Erntefest ("Dożynki"), które były ostatnim aktem eksterminacji Żydów w dystrykcie lubelskim. Poza Majdankiem masowe egzekucje przeprowadzono również w Trawnikach, Poniatowej i kilku mniejszych obozach.

   

Zaproszeni do Muzeum wykładowcy podjęli  próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, kim byli ludzie, którzy dopuścili się ludobójstwa 18 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, jakimi motywami kierowali się i czy wcześniej przejawiali skłonności do stosowania przemocy.

   

Podczas wykładów omówione zostały  zagadnieniu psychologii zła oraz mechanizmy psychiczne zachodzące u sprawców z obozu koncentracyjnego.

Wykład poprowadziła Katarzyna Andrzejewska  - absolwentka Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego a także  psycholog. Wprowadzeniem do spotkania był wykład Beaty Siwek – Ciupak z Państwowego Muzeum na Majdanku.   

Dzisiejsze warsztaty to pewien rodzaj  edukacji związanej z kształtowaniem w jednostkach i grupach zawodowych zachowań uwrażliwiających na odmienność kulturową i etniczną, wspierających otwartość i tolerancję. Zagadnienia związane z prawami i wolnościami człowieka szczególnie dla funkcjonariuszy Policji mają olbrzymie znaczenie. Mundurowi, którzy stoją na straży przestrzegania prawa, podczas służby spotykają się z przypadkami przestępstw szeroko rozumianej mowy nienawiści. Chodzi tu o dyskryminację ze względu na wyznanie, rasę, czy pochodzenie etniczne.

Z jednej strony Policja stoi na straży przestrzegania tych praw, z drugiej zaś - funkcjonariusze wyposażeni w szereg uprawnień, ingerują w określonym stopniu w sferę wolności, która przysługuje każdemu obywatelowi. W codziennej służbie niezbędna jest zatem kompetentna wiedza dotycząca powyższych zagadnień. Z pewnością  ta wiedza będzie pomocna w  wykonywaniu zadań służbowych w sposób profesjonalny, z poszanowaniem praw i godności drugiego człowieka.

AK

Powrót na górę strony