Aktualności

KWP: Nadzór nad środkami zastępczymi tematem dzisiejszego szkolenia

Data publikacji 18.11.2015

Zadania organów administracji publicznej w zakresie sprawowanego nadzoru nad środkami zastępczymi na terenie województwa lubelskiego to temat szkolenia zorganizowanego dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze Policji, Służby Celnej oraz pracownicy Inspekcji Sanitarnej.

Dopalacze to bardzo groźne dla zdrowia i życia oraz bardzo szybko uzależniające substancje. Szczególnie groźne jest to, że nie jest do końca znany ich skład, który dość często jest modyfikowany. Dlatego też nie da się przewidzieć reakcji ludzkiego organizmu po zażyciu tych środków, po które niestety sięgają coraz młodsi.

     

Policja wspólnie z innymi służbami, takimi jak  Inspekcja Sanitarna, Służba Celna, czy Straż Graniczna prowadzi walkę z dopalaczami. Produkcja tych substancji, ich sprzedaż  i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane. Każda informacja wpływająca do Policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy jest dokładnie sprawdzana. Stróże prawa asystują pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy kontrolach punktów sprzedaży dopalaczy oraz zabezpieczeniu podejrzanych specyfików, które następnie są poddawane szczegółowym badaniom.

Istotne jest także to, że jednym z elementów przeciwdziałania temu zjawisku są długofalowe działania profilaktyczne, gdyż walka z tymi niebezpiecznymi substancjami to szerszy problem społeczny.

Tej tematyce zostało poświęcone dzisiejsze szkolenie, którego organizatorem jest  Wydział Prewencji KWP w Lublinie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie.    W szkoleniu udział wzięli także funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych lubelskiego garnizonu, którzy  w swoich jednostkach zajmującą się edukacją na rzecz walki z tymi niebezpiecznymi substancjami. Uczestników szkolenia powitał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Jarosław Adamski oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Lublinie mł. insp. Artur Rudnik.

 

Podczas dzisiejszego spotkania głos zabrali:   Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie,  Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Kierownik Oddziału Higieny Pracy Wojewódzkiej Stacji – Sanitarno Epidemiologicznej w Lublinie, Zastępca Kierownika Zakładu Chemii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie oraz funkcjonariusze Izby Celnej w Rzepinie.

W trakcie wystąpień  omówione zostały m.in. badania laboratoryjne w zakresie najnowszych substancji psychoaktywnych na rynku krajowym, działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie egzekwowania zakazu wprowadzania do obrotu środków zastępczych,  czy działania Służby Celnej w obszarze kontroli obrotu środków zastępczych.

Dzisiejsze szkolenie zakończyła wspólna dyskusja.

A.K.

Powrót na górę strony