Aktualności

KWP: Policja partnerem projektu

Data publikacji 22.11.2011

Dziś w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie odbyło się spotkanie dotyczące realizowanego projektu pod hasłem "Odświeżmy nasze miasta". Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawie, podnoszenie świadomości na temat szkodliwości działania tytoniu na ludzki organizm oraz egzekucja obowiązującego prawa. W projekt ten na szczeblu regionalnym włączają się również inne służby, w tym Policja. Podczas dzisiejszej konferencji zostało podpisane Porozumienie dotyczące współpracy podmiotów zaangażowanych w realizację założeń projektu. Policję reprezentował I Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Mirosław Sokal...

Dziś w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie odbyło się spotkanie dotyczące realizowanego projektu pod hasłem „Odświeżmy nasze miasta”. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawie, podnoszenie świadomości na temat szkodliwości działania tytoniu na ludzki organizm oraz egzekucja obowiązującego prawa. W projekt ten na szczeblu regionalnym włączają się również inne służby, w tym Policja. Podczas dzisiejszej konferencji zostało podpisane Porozumienie dotyczące współpracy podmiotów zaangażowanych w realizację założeń projektu. Policję reprezentował I Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji  insp. Mirosław Sokal.


       „Odświeżamy nasze miasta” to ogólnopolska akcja, której celem jest ochrona zdrowia przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego, podnoszenie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego (biernego i czynnego palenia) na zdrowie człowieka, upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawodawstwie, tworzenie stref bezdymnych oraz egzekwowanie przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie zakazu palenia tytoniu.

Projekt ten wiąże się z kampanią medialną organizowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny pod hasłem „Miasta Wolne od dymu”, której celem jest zwiększenie wiedzy o obowiązującym prawie oraz wzmocnieniu jego przestrzegania. Program obejmuje także nawiązanie na szczeblu lokalnym koalicji pomiędzy partnerami: urzędami miast, służbami- Policją i Strażą Miejską a także lokalnymi liderami zdrowia.

               

W ubiegłym roku weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaostrzająca zakaz palenia w miejscach publicznych. Wprowadza ona istotne zmiany w regulacjach dotyczących sprzedaży wyrobów tytoniowych, a także przepisy karne. Egzekwowaniem tych przepisów zajmuje się Straż Miejska i Policja.


       Z ramienia Policji w dzisiejszej konferencji uczestniczył I Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji – insp. Mirosław Sokal. Efektem spotkania było podpisanie Porozumienia pomiędzy naszą formacją a Wojewódzką Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w zakresie współpracy. Zgodnie z  Porozumieniem Policja jako Koalicjant Projektu wyraża gotowość do współpracy i wsparcia WSSE w zakresie działań takich jak zwiększenie świadomości społecznej w zakresie regulacji prawnych ograniczających palenie w miejscach publicznych, a także skutków zdrowotnych biernego i czynnego palenia, oraz dystrybucji jednolitego oznakowania informującego o zakazie palenia. 

 Jednym z elementów współpracy będzie także udział funkcjonariuszy w organizowanych przez WSSE szkoleniach.

 


A.S.


Powrót na górę strony