„Zwierzęta w służbie człowiekowi” – 2. edycja seminarium szkoleniowego
Policyjne psy i konie to zwierzęta do zadań specjalnych, które przechodzą bardzo wymagające i długotrwałe szkolenia. Istotą całego procesu szkoleniowego, oprócz nauki wszystkich wymaganych programem umiejętności, jest współdziałanie z człowiekiem - przewodnikiem lub policjantem - jeźdźcem.
Służba psów i koni służbowych ma w Policji długą, ponad stuletnią tradycję. Realizują one trudne zadania w terenie, w różnego rodzaju warunkach i sytuacjach. Tegoroczne seminarium „Zwierzęta w służbie człowiekowi”, które odbywało się w dniach 6-10 kwietnia 2025 r. w najstarszej w Polsce państwowej Stadninie Koni Janów Podlaski skupiało się więc w dużej mierze na poprawie dobrostanu i komfortu pracy zwierząt służbowych. Stąd też w programie szkolenia znalazły się takie tematy jak: wpływ suplementacji w profilaktyce chorób psów służbowych, zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące poprawy komfortu pracy koni, mające na celu zapobieganie powstawania kontuzjom, do których może dochodzić na skutek przeciążeń, na które narażone są np. podczas wielogodzinnego stania podczas zabezpieczeń imprez masowych/sportowych.
Policjanci – jeźdźcy uczyli się oceny manualnej grzbietu konia i ćwiczeń fizjoterapeutycznych, które można wykonywać codziennie podczas pielęgnacji konia jako element treningu. Poznali techniki i chwyty rozluźniające i aktywizujące mięśnie i powięzi. Uczestniczyli również w zajęciach z lekarzem weterynarii, który omówił fazy rozwoju młodych koni i etapy pracy z młodymi końmi. Nie zabrakło też zagadnień, teoretycznie podstawowych, ale zawsze wartych powtórzenia, czyli praktycznych zajęć z biomechaniki ruchu jeźdźca i konia (korekta dosiadu), czy znaczenia dopasowania siodła do konia, co jest gwarancją poprawy komunikacji między koniem a jeźdźcem.
W seminarium uczestniczyli koordynatorzy z komend wojewódzkich i z komendy stołecznej nadzorujących problematykę zwierząt służbowych, policjanci - jeźdźcy z ogniw konnych z całej Polski oraz w ćwiczeniach zgrywających szyki, przewodnicy psów służbowych z psami z KWP w Lublinie i zs. W Radomiu i policjanci z OPP w Lublinie. Zaproszenie, po raz kolejny, przyjęli również jeźdźcy ze Straży Miejskiej w Łodzi i m.st. Warszawy.
Koordynatorzy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi m.in. uwarunkowań prawno-formalnych i organizacyjnych, które muszą zostać spełnione przez przewodnika w ramach indywidualnego szkolenia psa służbowego w jednostce organizacyjnej Policji, taktyki i techniki prowadzenia przeszukań z użyciem psa służbowego, włącznie z czynnikami wpływającymi na pracę psa oraz obowiązkami przewodnika Ważna okazała się zaplanowana przez organizatorów seminarium, czyli Biuro Prewencji KGP, dyskusja na temat możliwych rozwiązań dotyczących centralizacji psów służbowych. Omówione zostały wyzwania, wady i zalety poszczególnych rozwiązań w tym zakresie.
Organizatorzy przedstawili również podczas seminarium założenia i cele projektu wytycznych KGP, którego istotą jest uregulowanie aspektów związanych z pozyskiwaniem, transportem, przechowywaniem i utylizacją krwi ludzkiej przeznaczonej do szkolenia psów kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich oraz zaprezentowali długoterminowy projekt TROPIK-9 – Taktyka, Rozpoznanie, Ochrona, Poszukiwanie, Identyfikacja, Kształcenie, realizowany w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ukierunkowany na podniesienie umiejętności zarówno przewodników, jak i psów służbowych w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej.
Wśród prowadzących zajęcia praktyczne, treningi oraz wykłady byli wysokiej klasy specjaliści i eksperci: Julia Bartczak – osteopata i fizjoterapeuta koni, Adrian Fabian – saddle fitter, trener II klasy Krystyna Dębska-Janocha, mł. insp. w st. spocz. Anna Przybylska, która uczestniczyła z ramienia CLKP KGP w ubiegłym roku w projekcie wytycznych Komendanta Głównego Policji w sprawie zasad pozyskiwania, transportowania, przechowywania i utylizacji krwi ludzkiej przeznaczonej do szkolenia psów służbowych kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie, fizjoterapeuta koni Zbigniew Siedlarczyk, który opowiedział o wykorzystaniu maty tensometrycznej do podziału siodeł, lek. wet. Waldemar Kalinowski oraz ze środowiska policyjnego mł. asp. lek. wet. Marzena Krzyżanowska z KWP w Lublinie, kom. Paweł Pińczuk i podkom. Piotr Mrozowski z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie zs. w Sułkowicach. Prelegentami byli również funkcjonariusze z Biura Prewencji KGP, Biura Kryminalnego KGP i Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.
Przedostatni dzień poświęcony był tematyce funkcjonowania kynologii oraz hipologii w Policji w 2024 r. oraz problematyce dot. ewidencjonowania służb z użyciem psów koni służbowych w formularzach sprawozdawczych służby prewencyjnej. Popołudnie zaś funkcjonariusze ćwiczyli szyki policyjne poprzez dostosowanie sprawności użytkowej koni i psów służbowych z pododdziałem pieszym.
Dzięki gościnności i serdeczności gospodarzy policjanci mogli również zwiedzić i zapoznać się z wyjątkową, ponad dwustuletnią historią Stadniny Koni Janów Podlaski.
W ostatnim dniu seminarium odbyła się prezentacja przed przybyłymi gośćmi z doskonalenia sprawności użytkowej koni i psów służbowych we współdziałaniu z pododdziałem pieszym, czyli formowanie szyków policyjnych. Wśród znamienitych gości, którzy przybyli na podsumowanie seminarium byli nadinsp. Roman Kuster – I Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Robert Kumor - Dyrektor Biura Prewencji KGP, mł. insp. Tomasz Gil - Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie, mł. insp. Olgierd Oleksiak - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, insp. Jerzy Sztuc - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, insp. Roman Leszcz - Dowódca OPP w Lublinie, nadkom. Dorota Gil - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Lublinie, ksiądz Marcin Gościk - kapelan prawosławny Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Pani Weronika Sosnowska - Prezes Stadniny Koni Janów Podlaski oraz Pan Grzegorz Orzełowski - Dyrektor Hotelu Zamek w Janowie Podlaskim oraz wspierający w organizacji seminarium insp. Andrzej Antoniewski – Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej i podkom. Tomasz Struk - Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim.
Podsumowanie seminarium było też dobrym momentem na prezentację służb mundurowych wśród młodzieży. Stoiska odwiedzili młodzi ludzie z Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
Tekst i zdj. Izabela Pajdała „Gazeta Policyjna”