Lublin: Wspólne ćwiczenia służb na terenie lotniska w Radawcu - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lublin: Wspólne ćwiczenia służb na terenie lotniska w Radawcu

Data publikacji 14.11.2019

Na lotnisku podczas lądowania samolot z czterema osobami na pokładzie dostaje boczny podmuch wiatru. Pilot próbując odejść na drugi krąg zahacza skrzydłem o nawierzchnię i dochodzi do awaryjnego lądowania. Na szczęście to jedynie część scenariusza ćwiczeń dowódczo-sztabowych na które odbyły się dzisiaj na terenie lotniska w Radawcu. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb podczas rzeczywistych zagrożeń.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń podczas lądowania kończącego lot widokowy dochodzi do niebezpiecznej sytuacji. Mały samolot z 4 osobami na pokładzie dostaje silny podmuch wiatru. Pilot próbując odejść na drugi krąg zahaczył skrzydłem o nawierzchnię i stracił panowanie nad sterami. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległa przednia goleń samolotu. Z samolotu wydobywa się dym. Znajdujący się na pokładzie pilot i 3 pasażerów doznają obrażeń ciała. Istnieje także zagrożenie wybuchu pożaru, dlatego niezbędna jest szybka ewakuacja. Zostaje podjęta decyzja o natychmiastowym powiadomieniu służb. Do działań wkracza straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, udrażniają drogi dojazdowe do lotniska, pracują nad ustaleniem charakteru i rozmiaru zaistniałego zdarzenia.

Szkolenie odbyło się pod czujnym okiem funkcjonariuszy Sztabu Policji KMP w Lublinie. Działania przeprowadzono przy współpracy ze Strażą Pożarną, Zespołem Ratownictwa Medycznego oraz Aeroklubem Lubelskim.

Celem ćwiczeń było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązaniem sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania z innymi służbami i instytucjami. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczeń.

Wnioski i uwagi z przeprowadzonych działa stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

K.G.