Aktualności

KWP: Policyjne działania na drogach Lubelszczyzny w ramach projektu EDWARD

Data publikacji 26.09.2019

Działania profilaktyczno-edukacyjne w ramach akcji „EDWARD” (Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach) przeprowadzają dziś na drogach Lubelszczyzny policjanci ruchu drogowego. Na drodze K-19 w miejscowości Kopanina policjantom podczas kontroli drogowych towarzyszą ratownicy medyczni oraz pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kontrolowani kierowcy mają możliwość uczestniczenia w instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Dzisiejsze działania prowadzone przez policjantów na drogach Lubelszczyzny wpisują się w projekt „Edward”Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Są to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiacego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Dzisiaj w ramach akcji „EDWARD” działania profilaktyczno-edukacyjne przeprowadzają na drogach Lubelszczyzny policjanci ruchu drogowego. Na drodze K-19 w miejscowości Kopanina policjantom podczas kontroli drogowych towarzyszą przedstawiciele pogotowia ratunkowego oraz pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Stróże prawa  podczas przeprowadzanych kontroli  sprawdzają wyposażenie pojazdów, ich stan techniczny, stan trzeźwości kierujących. Zwracają także uwagę na przepisy dotyczące przestrzegania przez kierowców dozwolonej prędkości.
 
Zatrzymanym do kontroli kierowcom funkcjonariusze zwracają uwagę na zagrożenia, jakie płyną z niewłaściwych zachowań na drodze. Lekceważenie przepisów bardzo często jest  przyczyną wielu tragedii, dlatego bardzo ważna jest także umiejętność prawidłowego udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Właśnie dlatego, podczas dzisiejszej akcji mundurowi zachęcają  kierowców do wzięcia udziału w krótkim instruktażu  na temat  udzielania pierwszej pomocy. Takiego krótkiego szkolenia udzielają w karetce wykwalifikowani ratownicy medyczni. Kierujący uzyskują  praktyczne porady dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy  poszkodowanemu, mogą też przeprowadzić na fantomie czynności resuscytacyjne.

Policjanci w rozmowach z kierującymi uświadamiają im także, jaki wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma zachowanie kierowcy i pasażerów, rozdają im też odblaki i ulotki informacyne.

AK

  • fot. policjanci podczas akcji EDWARD
  • fot. kontrola drogowa pojazdu
  • fot. policjantka rozdaje ulotki kierowcom
  • fot. próba resuscytacji przez kierowcę
  • fot. kobieta przeprowadzająca resuscytację podczas szkolenia
  • fot. rozdawanie ulotek dla kierowców