Aktualności

KWP: "Jednośladem bezpiecznie do celu". Inauguracja akcji na Lubelszczyźnie

Data publikacji 22.04.2018

Dzisiaj lubelscy motocykliści oficjalnie rozpoczną sezon. Tradycyjnie zorganizowana zostanie parada motocyklowa. Fani jednośladów spotkają się na placu Zamkowym skąd wyruszą w stronę Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wraz z wiosenną pogodą coraz więcej rowerzystów i motocyklistów wyjeżdża na nasze drogi. A my rozpoczynamy ogólnopolską akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu", której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Dzisiaj w Lublinie oficjalne rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów.  Słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom motocyklowym i rowerowym. Coraz więcej jednośladów wyjeżdża na drogi. By promować bezpieczeństwo i przypominać o nim Policja rozpoczyna ogólnopolską akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu".  Chcemy zwrócić uwagę użytkownikom motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Celem akcji Jednośladem bezpiecznie do celu jest przede wszystkim:

- przypominanie i uświadamianie motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, w tym niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości czy też nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków, których sprawcami są użytkownicy jednośladów;

- kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz promowanie dbania o własne bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie właściwego ubioru chroniącego szczególnie motorowerzystów i motocyklistów, używanie certyfikowanych i dopasowanych kasków, jak również elementów odblaskowych;

- wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

W minionym roku na Lubelszczyźnie 93 motocyklistów uczestniczyło w wypadkach drogowych.  8 kierujących motocyklami poniosło śmierć, a 80 doznało obrażeń. Rannych został również 6 pasażerów motocykli. Sami motocykliści byli sprawcami 43 wypadków. Motocykliści będący pod wpływem alkoholu spowodowali 8 wypadków.   Główną przyczyną wypadków, do których doszło z winy motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Najwięcej wypadków spowodowali kierujący motocyklami w przedziale wiekowym: 18-24 lata – 11.

W 2017 roku rowerzyści uczestniczyli w 161 wypadkach drogowych, w wyniku, których 15 z nich poniosło śmierć, a 137 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 72 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 8 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.    

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu.  Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy samochodów: Wasze życie i zdrowie są w Waszych rękach!

R.L.R.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.02 MB)

Powrót na górę strony