Bezpieczny motocyklista - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Bezpieczny motocyklista

Data publikacji 04.07.2020

Sezon motocyklowy w pełni. Aby użytkownicy jednośladów oraz innych pojazdów poruszających się po naszych drogach byli bezpieczni, puławscy policjanci ruchu drogowego, na służbowych motocyklach patrolują drogi naszego powiatu, kontrolując kierowców łamiących przepisy. Jednocześnie apelujemy do kierujących: Patrzcie w lusterka !

    Jak co roku podczas wakacji puławska drogówka dba o to, aby wszyscy użytkownicy dróg – kierowcy samochodów, piesi, rowerzyści i motocykliści byli bezpieczni. Wśród funkcjonariuszy patrolujących nasze drogi, są policjanci, którzy pełnią służbę na motocyklach. Spędzając całe dnie na drodze i widząc zachowania kierowców, tym bardziej apelują o ostrożność i więcej wyobraźni.

    Mundurowi na motocyklach przypominają, że najczęstszą przyczyną wypadków jest niezmiennie nadmierna prędkość. W przypadku motocyklistów zdarzenie drogowe jest tym bardziej niebezpieczne, że nie chroni ich karoseria samochodu. Przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek, motocyklista często przypłaca życiem. Na nierównej nawierzchni drogi wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Do tego często dochodzi brawura i brak wyobraźni. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogę publiczną jak tor wyścigowy. Bezpieczeństwo na drodze, najbardziej zależy od nas samych.

Policjanci radzą - motocyklisto:

- respektuj przepisy obowiązujące na drodze,

- nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,

- nie wjeżdżaj na skrzyżowanie gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,

- nie wciskaj się między pojazdy,

- nie przeceniaj swoich umiejętności kierując jednośladem,

- zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży,

- nie wymuszaj pierwszeństwa,

- nie wyprzedzaj "na trzeciego".

- zawsze jedź w kasku i odpowiedniej odzieży,

- zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i jego stan techniczny.

E.R.K