27 prób oszustwa metodą na policjanta - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

27 prób oszustwa metodą na policjanta

Data publikacji 19.06.2020

Wczoraj w Lublinie i na terenie powiatu lubelskiego oszuści podjęli 27 prób wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta. Większość pokrzywdzonych na szczęście wykazała się czujnością. Niestety w jednym przypadku mieszkanka gminy Jastków uwierzyła w historię o wypadku spowodowanym przez bliskiego i przekazała przestępcom 15 tys. złotych.

    W ostatnim czasie na terenie Lublina znów nasiliła się działalność oszustów, czyhających na pieniądze osób starszych. Tylko wczoraj doszło do 27 prób wyłudzenia gotówki metodą na policjanta. W niemal każdym przypadku na numery stacjonarne osób starszych zadzwoniła osoba podająca się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz informował swoich rozmówców, że członek ich rodziny (syn, córka, wnuk) spowodowali wypadek drogowy, w którym są osoby zabite. W celu uniknięcia aresztowania pokrzywdzeni byli proszeni o przekazanie dużych sum pieniędzy – często chodziło o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Gotówka miała być przeznaczona dla rodziny zmarłego.

    Na szczęście większość pokrzywdzonych nie dała się oszukać. Niestety jedna z mieszkanek gminy Jastków uwierzyła w historię i przekazał swoje oszczędności przestępcy. W tym przypadku łupem sprawców padło 15 tys. złotych.

     Mundurowi z Lublina poszukują oszustów i przypominają, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach należy powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112. Czujność i ograniczone zaufanie może uchronić przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

KG